Klorlu hidrokarbonların Uv ışığı altında hidrojen peroksit ile oksidasyonu
- Tez No: 25084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT APAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Çevrede biyolojik parçalanmaya dirençli kalıcı kirleticilerden olan klorlu hidrokarbonların (KHK) oksidasyonu güçtür. Bu çalışmada KHK' ların (o-m-p-kloro ve 2,4,6-triklorof enoller ) UV ısınları etkisi altında hidrojen peroksit ile fotooksidasyonu incelenmektedir. Bir dizi KHK için parçalanma kinetiği ve dönüşüm verimi ortaya konulmaktadır. Düşük H2O2 konsantrasyonlarında (molce 1:1) reaksiyon mertebesinin beklenildiği gibi yükseltgene göre 2. mertebe kinetiğine uyduğu, yüksek H2O2 konsantrasyonlarında ise beklenenin aksine psödo 1. mertebe kinetiğine uymadığı saptanmıştır. Reaksiyon, H2O2 derisimine bağlı olarak ara ürün Chidrokinon, katekol ve resorsinol) oluşumu üzerinden kinon ve daha ileri oksidasyon kademelerine kadar ilerlemektedir. Reaksiyon sonunda, organik bağlı klorun, anorganik bağlı klorüre dönüştüğü saptanmıştır. Böylece klorof enollerin Cl-sübstitüentleri etkin bir fotooksidasyon işlemi ile koparılarak sulardaki zararlı etkilerinin azaltılması hedefine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Chlorinated hydrocarbons CCHC) which are persistent pollutants in the environment resisting biodegradation may not be easily oxidized. This work aims to investigate the photooxidation of certain chlorinated compounds Co-m-p-chloro and 2,4,6-trichlorophenols) by the combined effect of hydrogen peroxide and UV light. The degradation kinetics and conversion efficiencies of selected chlorophenols have been established. It has been observed that at low H2O2 concentrations (1:1 mole/mole) the reaction is of second order with respect to the oxidant as expected but that the reaction does not obey pseudo-first order kinetics at high H2O2 concentrations contrary to expectations. The reaction proceeds through intermediates Chydroquinone, catechol and resorcinol) up to quinone and further oxidation levels, depending on the H2O2 concentration. At the end of the reaction, the organic-bound chlorine is converted to inorganic chloride. Thus the Cl-substituents of chloro phenols have been degraded by the aid of an efficient photooxidation procedure, and thus the environmental risks posed by these compounds have been reduced.