Tasarım sürecinde Gestalt kuramının heykel sanatına etkisi
The effect of Gestalt theory on sculpture art in the dessing process
- Tez No: 779945
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada Gestalt algı kuramının tasarım sürecinde heykel sanatına katkısının incelenmesi ve Gestalt kuramına göre, görsel algılama, görsel bellek ve yaratıcılığın heykel sanatında parça bütün ilişkisi üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Sanatçı ve izleyici açısından bilincin kavramı algılama ve hayal gücü ile yeniden biçimlendirme sürecinin sanata yapacağı katkının ortaya çıkması amaçlanmıştır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Gestalt algı kuramı ve algısal örgütlenme yasaları olan; şekil-zemin, yakınlık, benzerlik, devamlılık, tamamlama ve simetri ilkeleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, tasarım, tasarımın süreçleri, heykel ve heykeli oluşturan unsurlar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde heykel yapıtları hakkında bilgi verilmiş, gestalt algı kuramı ve tasarım ilkeleri kapsamında bu heykel yapıtlarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, görsel algının, sanat eserinin oluşumunda ve algılanmasında katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the contribution of Gestalt perception theory to sculpture art in the design process and the effects of visual perception, visual memory and creativity on the part-whole relationship in sculpture art according to Gestalt theory were evaluated. It is aimed to reveal the contribution of the process of re-shaping the concept with the perception and imagination of consciousness to art from the point of artist and the audience. The research consists of three parts. In the first part, Gestalt theory of perception and perceptual organization laws; Information was given about the principles of figure-ground, proximity, similarity, continuity, completion and symmetry. In the second part, information is given about design, processes of design, sculpture and the elements that make up the sculpture. In the third chapter, information about the sculptures is given, and these sculptures are evaluated within the scope of gestalt perception theory and design principles. As a result of the evaluations, it has been concluded that visual perception contributes to the formation and perception of the work of art.