Dişeti fenotipinin klinik değerlendirilmesi ve klasifikasyonunda kullanılan geleneksel ve güncel yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of the conventional and modern techniques used in clinical evaluation and classification of the gingival phenotype
  1. Tez No: 779964
  2. Yazar: RASUL GULIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE LÜTFİOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, dişeti fenotipinin tespitinde kullanılan geleneksel tetkik yöntemlerinin eksikliklerini gidermek ve geliştirmek adına önerilen güncel tetkik yöntemlerinin güvenilirliğini ve uygulanabilirliğini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışmamızda sistemik ve periodontal sağlıklı, 50 hastanın üst keser 6 dişinden dört farklı yöntem [Periodontal sond (PS) ile translusensi yöntemi, renkli biyotip sondu (RBS) ile translusensi yöntemi, endodontik eğe (EE) ile transgingival ölçüm ve florida sondu (FS) ile transgingival ölçüm] ile ölçümler yapıldı. 3 farklı dikey seviyeden transgingival ölçümleri ve keratinize dişeti genişliği (KDG) ölçümleri de yapıldı. Tüm veriler istatiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to evaluate the reliability and applicability of the current examination methods recommended in order to improve and resolve the deficiencies of the traditional examination methods used in the determination of the gingival phenotype. Materials and Methods: In our study, four different methods [translucency method with periodontal probe (PP), translucency method with colored biotype probe (CBP), trangingival measurement with endodontic file (EF) and florida probe) from 6 maxillary teeth of 50 patients with systemic and periodontal healthy (FP) and transgingival measurement]. Transgingival measurements and keratinized gingival width (KTW) measurements were also made from 3 different vertical levels. All data were evaluated statistically.