Adölesan gebeliklerdeki maternal ve fetal sonuçların karşılaştırılması
Comparison of maternal and fetal outcomes in adolescent pregnancies
  1. Tez No: 780051
  2. Yazar: ALPER İLERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZEREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Adölesan gebelikler sadece ülkemizde değil tüm dünya ülkelerinde önemli bir sağlık sorundur. Adölesan gebeler maternal ve fetal açıdan yüksek riskli gebeliklerdir. Çalışmamızda; adölesan gebeliklerdeki maternal ve fetal sonuçları değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği' nde 01.06.2009-01.06.2014 tarihleri arasında doğum yapan 20 hafta üzerindeki, canlı, tekil doğum yapan 18 yaş altı adölesan gebelerin ve 19-35 yaş gebelerin kayıtları retrospektif olarak incelendi ve bu kayıtlardan hastanemizde doğum yapmış hastaların demografik özellikleri (yaş, akrabalık, eşiyle resmi nikahlı olma durumu, antenatal takip, madde kullanımı), önceki gebelik öyküsü(gravida, parite), doğum şekilleri (normal doğum, operatif doğum, sezaryen), obstetrik sonuçlar (doğumdaki gestasyonel yaş, doğumdaki hemoglobin değeri, doğum kilosu, 1. ve 5. dakika APGAR skorları) ve obstetrik komplikasyonlara (prematür doğum, preklampsi, İntrauterin gelişme geriliği, oligohidramniyoz, fetal distres, gestasyonel diyabet, makrozomi, plasental anomali, konjenital anomali, kolestaz) ait sonuçlar çıkarıldı. p değerinin
Özet (Çeviri)
Objective: Adolescent pregnancy is a major health problem worldwide not only in our country. Adolescent pregnancies are high-risk pregnancies in terms of maternal and fetal. In our study; we aimed to assess maternal and fetal outcomes in adolescent pregnancy. Material and methods: Pregnancy and birth records of both under 18 year old and over 18 year old pregnants, who gave single and alive birth over 20 months at the same period and were referred to our hospital between 01.06.2009 and 01.06.2014, were retrospectively examined. Demographic characteristics of groups (age, gravida, parity, having a civil marriage with the partner, kinship with the partner, antenatal care, use of substances), type of delivery (vaginal delivery, operative delivery, cesarean delivery), obstetrics results (birth gestational age, quantity of hemoglobin at birth, birth weight, Apgar scores at 1. and 5. minutes) and obstetrics complications (preterm birth, intrauterine growth restriction, oligohydramnios, fetal distress, gestational diabetes, macrosomia, placental abnormalities, congenital abnormalities, cholestasis) are compared. For the statistical significance of results, p value was