Tc-99m/TI-201 dual radyoizotop yöntemiyle kalp fonksiyonlarının model üzerinde incelenmesi
Tc-99m/TI201 dual isotope scintigraphic evaluation of Myocardium in a heart phantom
  1. Tez No: 78008
  2. Yazar: CANER METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GİRGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
V. ÖZET Tc-99m/TI-201 Dual Radyoizotop Yöntemiyle Kalp Fonksiyonlarının Model Üzerinde İncelenmesi Kalp kasının sintigrafik olarak görüntülenmesinde, Tl-201 ve Tc-99m ile işaretli bileşikler kullanılmaktadır. Alışılagelmiş yöntemlerle stress ve bundan 4 saat sonraki rest durumda SPECT görüntüleri alınıp değerlendirmeler yapılır. Bu işlem bazen 24 saat' e kadar uzamaktadır. Bu çalışma ile her iki radyonüklidin birlikte kullanım koşullan araştırılmış ve en iyi sintigrafik yorumun ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmamızda kullanılmak üzere normal anatomik ölçülerde bir kalp fantomu hazırladık. Fantom üzerinde farklı boyut ve radyoaktif konsantrasyonlarda 6 değişik model geliştirdik. Her modele aynı görüntüleme protokolünü uyguladık. Görüntüler aynı koşullarda üç ayrı Nükleer Tıp uzmanı hekim tarafından değerlendirilerek minimal boyutta görülebilirlik kriterleri tespit edildi. Birinci model olan normal kalp modelinde defekt oluşturulmadı. İkinci modelde defekt içine 0.072 MBq Tl-201 konularak, oluşturulan iskemi modelinde 1 mlt'lik defekt görülebildi. Üçüncü olarak moderate iskemi modeli oluşturuldu. Defektin içine 0.044 MBq Tc-99m ve 0.072 MBq Tl-201 konuldu ve 1 mlt'lik görülebildi. Dördüncü model olarak minimal iskemi modeli planlandı. Defekte 0.088 MBq Tc-99m ve 0.072 MBq Tl-201 ilve edildi. Yorumlamalarda 1 mlt'lik defekt görülebildi. Beşinci olarak oluşturulan viable miyokardium modelinde defekt içine 0.036 MBq Tl-201 konuldu ve 1 mlt'lik defekt net olarak görülebildi. Altıncı ve son model olarak fantomda infarkt model oluşturuldu. Defektin içine sadece su konuldu ve lmlt'lik defekt net bir şekilde görüldü. Klinik uygulamada karşılaşılabilecek tüm patolojik kalp modelleri bu çalışma ile taklid edilmiştir. Görüntüleme sisteminin sintigrafik ayırma gücü ölçülerine varan (~ lmlt) sınırlarda lezyon deteksiyonu şartlan araştırılmış olup, konusunda uzman olan üç ayn hekimin değerlendirmeleri alınmıştır. Ayrıca tüm modellerin ihtiva ettiği hacim ve aktivite konsantrasyonlarına ait kantitatif veriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tl-201 and Tc-99m labeled myocardial perfusion agents are used for scintigraphic imaging of myocardial perflısion. Traditionally a stress SPECT study is obtained followed by a rest SPECT study 4 hours after which occasionally extends to 24 hours for determination of inducible ischemia and viable myocardium. The aim of the present study was to investigate the feasibility of double isotope study and to document the optimum methods for interpretation of the scintigraphic images. An anatomical heart phantom is prepared for the study. in the phantom 6 different myocardial perfusion defect models are generated. We applied same acquisition parameters for each model and study images were read by three experienced nuclear medicine physicians separately and independently and the least defect size which can be evaluated on the images are investigated. in the first model there was no perflısion defect. The second was an ischemia model and the model was generated by adding 0.072 MBq Tl-201. The third model was a moderate ischemia which was developed by adding 0.044 MBq Tc-99m and 0.072 MBq Tl-201. The minimal ischemia model was also studied by filling the defect with 0.088 MBq Tc-99m and 0.072 MBq Tl-201. The viable myocardium model was investigated by filling the defect with 0.036 MBq Tl-201. Finally an infarct model was developed by filling water without activity. in ali models a defect size of l mit can be evaluated clearly in scintigraphic images. in this study ali clinical conditions are investigated in a heart phantom. The lesion size was as small as the level of system resolution and the images were evaluated by experienced nuclear medicine physicians. Ali models are evaluated quantitatively as well. 48