Fuzzy ideal of semigroup
Yarı grubun bulanık ideali
  1. Tez No: 780113
  2. Yazar: ABDULKHALEQ RAJAB SHITR SHITR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALETTİN KAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ AKRAM SALEM MOHAMMED SAEED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tez bir derleme çalışmadır ve herhangi bir özgün sonuç içermemektedir. Tezde verilen tüm tanımlar, teoremler, örnekler vb. bu alandaki literatürde çok iyi bilinmektedir; bu nedenle, bir kısmı kaynak gösterilmeden verilmiştir, ancak birçoğu için yine de ilgili bir kaynağa atıfta bulunulmuştur. Tezin hazırlanmasında kullanılan temel kaynaklardan ikisi Asaad and Mohammed (2019) ve Mohammed and Asaad (2019) dir. Tezin ana amacı, başlığından da anlaşılacağı üzere, bir yarı grubun bulanık idealini çalışmaktır.“Introduction”olarak adlandırılan birinci bölümde, kısa bir literatür taraması ve tezin bir özeti verilmektedir.“Background and basic concepts”olarak adlandırılan ikinci bölümde, yarı gruplar ve bir yarı grubun bulanık idealleri ile ilgili, temel ve gerekli tanım ve teoremler kısaca verilmiştir. Üçüncü bölümde, bir yarı grup ve bir güçlü π-düzenli yarı grubun bulanık idealleri kısaca incelenmiştir. Dördüncü bölümde, kuvvetli π-düzenli sıralı yarı grup, π-düzenli yarı grup ve S-zayıf düzenli yarı grup için bulanık idealler çalışılmıştır. Son olarak, tez kısa bir sonuç ve öneriler bölümü ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a review study, and it does not contain any original results. All the definitions, theorems, examples, etc. given in the thesis are very well-known in the literature of this area; thus, some of them are presented without mentioning any source, however for lots of them, a relevant source is cited. Two of the main sources used in the preparation of the thesis are Asaad and Mohammed (2019), and Mohammed and Asaad (2019). The main objective of the thesis is to study, as understood from the title, fuzzy ideal of a semigroup. In the first chapter, named as“introduction”, a brief literature review and a summary of the thesis are given. In the second chapter, named as“background and basic concepts”, basic and essential definitions and theorems about semigroups and fuzzy subsets of a semigroup are briefly introduced. In the third chapter, fuzzy ideals of a semigroup and a strongly π-regular semigroup are concisely studied. In the fourth chapter, fuzzy ideals of a strongly π-regular ordered semigroup, a π-regular semigroup, and an S-weakly regular semigroup are presented. Finally, the thesis is completed with a concise conclusions and recommendation chapter.