Capsicum annum (biber) bitkisinin Şanlıurfa'da geleneksel kullanımı ve gıda olarak üretim yöntemleri
Traditional use of Capsicum annum (pepper) plant in Şanlıurfa and methods of consumption as food
- Tez No: 780134
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, 2020-2022 yılları arasında Şanlıurfa'da biber bitkisinin üretimi ve gıda olarak kullanım çeşitlerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Şehirde bitkinin folklorik/etnobotanik anlamda kullanımını tespit etmek ve tarladan sofraya kadar bitkiye ait tüm aşamaların bilimsel olarak kayıt altına almak amacıyla biberin en yoğun olarak üretildiği, işlendiği ve pazarlandığı 8 ilçe ve 7 mahalle pilot bölge olarak seçilmiştir. Ayrıca, biber üretimi yapan bazı üretici ve satıcıların yanı sıra ve biberi geleneksel olarak işleyen yerel halk ile de birebir görüşmeler sağlanmıştır. Çalışma alanında 70 kaynak kişi ile yüz yüze ve katılımlı gözlem tekniği kullanılarak görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında biber bitkisi ile ilgili hem derlenen hem de sahada özgün olarak elde edilen verilere yer verilmiştir. Sonuç olarak, Şanlıurfa mutfağında geleneksel olarak biberin çoğunlukla baharat, salça, turşu, kurutmalık ve taze olarak değerlendirildiğini tespit ettik. Etnobotanik açısından da halk tıbbında kullanımının yanı sıra, saplarının yakacak olarak ve yeşil yapraklarının da hayvan yeminde kullanıldığı tespit edilmiştir. Periyodik olarak her sene düzenlenen İsot festivalleri de yerinde tarafımızdan gözlenmiştir. Yerel halkın bu bitkiyle ilgili bilgi birikimleri görsellerle kayıt altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the production and food use of pepper plants in Şanlıurfa between the years 2020-2022. In order to determine the folkloric/ethnobotanical use of the plant in the city and to record scientifically all the stages of the plant from the field to the table, 8 districts and 7 neighborhoods where pepper is most intensively produced, processed and marketed were selected as pilot regions. In addition, one-on-one interviews were held with some producers and sellers of pepper, as well as with the local people who traditionally process pepper. In the study area, informants were conducted with 70 resource people using face-to-face and participatory observation technique. Within the scope of this study, both compiled and originally obtained data on the pepper plant are included. As a result, we determined that traditionally pepper in Şanlıurfa cuisine is mostly used as spice, tomato paste, pickles, dried and fresh. In terms of ethnobotany, besides its use in folk medicine, it has been determined that its stems are used as fuel and its green leaves are used in animal feed. Isot festivals, which are held periodically every year, were also observed by us in the region. The knowledge of the local people about this plant has been recorded with visuals.