Değişik yaşlı doğu kayını (Fagus orientalis lipsky) ormanlarında artım ve büyüme
Increment and growth in uneven aged beech (Fagus orientalis lipsky)
  1. Tez No: 78027
  2. Yazar: EYYÜP ATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Hasılatı ve Biyometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 398
Özet
ÖZ Değişik Yaşlı Doğu Kayını {Fagus orientalis Lipsky.) Ormanlarında Artım ve Büyüme Bu araştırma, ülkemiz değişik yaşlı kayın meşcerelerinden alman 96 adet deneme alam ve 21 1 adet ağacın gövde analizi ölçülerine göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kayın ağaçlarının hacım ve hacım elemanlarının zaman, bonitet ve baskı etmenlerine göre gelişimleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca kayın meşcerelerinin artım ve büyümesi zaman, bonitet ve gerektiğinde sıklık değişkenlerine göre incelenmiştir. Meşcerenin normal ve yaklaşık optimum kuruluşları bonitet sınıflarına göre 40, 50, 60 ve 70 cm amaç çaplan için 4 cm'lik çap basamakları itibariyle tablo olarak verilmiştir. Normal meşcere kuruluşuna ait hacmi ve hacım elemanlarının, sıklığın artmasına paralel olarak arttığı görülmüştür. Ayrıca bu tür ormanlarda kullanılmak üzere bonitet, baskı, kabuk katsayısı, periyodik çap artımı ve çift girişli ince ağaç hacım tabloları düzenlenerek verilmiştir. ABSTRACT Increment and Growth in Uneven-Aged Beech (Fagus Orientalis Lipsky.) Forests This research has been actualized depending on the measures obtained from 96 plots and 211 trees which have been taken from uneven-aged beech stands of our country. In the research, the development of volume and volume elements of beech trees has been investigated in details according to the factors of time, site quality and suppression. Besides, the increment and growth of beech stands have been also studied according to the variables of time, site quality and density when necessary. The normal and approximate optimum structures of stands have been given for goal diameters of breast height (40,50,60 and 70 cm.) in tables in terms of 4 cm-diameter classes. Volume and volume elements of normal stand structures have been determined to increase in parallel to density rise. Further, for the purposes of use in the forests of this kind tables of site quality, suppression, bark factor, periodic diameter increment and thin tree volume with two accesses have been also given by arranging XI
Özet (Çeviri)