Dijital reklamlarda ünlü kullanımının tüketici temelli marka değerine etkisi
The effect of famous use in digital advertisements on consumer based brand value
- Tez No: 780520
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SEÇİL FETTAHLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tüketici taleplerinin artması, globalleşen dünya pazarında ikame malların çokluğu nedeniyle üretim yapan işletmeler ve markalar pazarlama stratejilerinde değişime gitmişlerdir. Sosyal medya ve online alışveriş platformlarının gelişmesi markaların dijital reklamlara yönelmesine neden olmuştur. Dijital reklamlarda ünlü kullanımının tüketici temelli marka değerine etkisinin araştırıldığı çalışmada literatür incelenerek, çalışmada gerekli analizler yapılmış, kavramsal çerçeveler oluşturularak gerekli analizler ve hipotezler kurulmuştur. 400 kişinin katılım sağladığı çalışmada yapılan anket çalışmaları sonucunda elde edilen bulgular SPSS programında analiz edilerek yorumlanmıştır. Çıkan sonuçlar neticesinde reklamlarda kullanılan ünlülerin tüketicilerin markaya duyduğu güven ve marka değeri üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the increase in consumer demands and the abundance of substitute goods in the globalizing world market, production companies and brands have changed their marketing strategies. The development of social media and online shopping platforms has led brands to turn to digital advertisements. In the study in which the effect of celebrity use in digital advertisements on consumer-based brand value was investigated, the literature was examined, necessary analyzes were made in the study, conceptual frameworks were created and necessary analyzes and hypotheses were established. The findings obtained as a result of the survey studies carried out in the study, in which 400 people participated, were analyzed and interpreted in the SPSS program. As a result of the results, it has been determined that the celebrities used in the advertisements have an effect on the trust and brand value of the consumers.