Alk rearranjmanı ve EGFR mutasyonu olan akciğer adenokarsinomlarında intratümöral ve peritümöral kontrastlı bilgisayarlı tomografi temelli texture analiz verilerinin tanısal değeri
Diagnostic value of intratumoral and peritumoral contrast enhanced computerized tomography-based texture analysis data in LUNG adenocarcinoma with alk rearrangement and EGFR mutation
- Tez No: 780729
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN ÇİLEDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada, intatümöral ve peritümöral alandan elde olunan texture analiz verilerinin akciğer adenokarsinomlarında mutasyonel değişiklikleri, mediastinal lenf nodu metastazı ve uzak metastazı öngörmede tanısal değerini saptamak ve tartışmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: 18- 99 yaş aralığında mutasyon ve klinik bilgisine ulaşılabilen 45 hastanın tedavi öncesi bilgisayarlı tomografi görüntüleri çalışmaya dahil edildi. 16 dedektörlü BT cihazı ile elde edilen görüntüler Olea Sphere programı ile segmente edildi. İntratümöral, rim ve peritümöral olmak üzere üç ayrı segmentasyon yapıldı. Segmentasyondan elde edilen texture analiz verileri genetik değişiklik (ALK gen rearranjmanı, EGFR mutasyonu, wild tip), uzak metastaz ve mediastinal lenf nodu metastazı durumuna göre değerlendirildi. Bulgular: EGFR mutasyonu olan lezyonların intratümöral texture parametreleri dışında değerlendirilen tüm parametrelerde genetik değişiklik, uzak metastaz ve mediastinal lenf nodu metastazı ile ilişkili texture analiz parametreleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to determine and discuss the diagnostic value of texture analysis data extracted from intratumoral and peritumoral parenchymas in predicting mutational alteration, mediastinal lymph node and distant metastasis in lung adenocarcinomas. Material and Method: Pre-treatment computed tomography images of 45 patients aged between 18-99 years, whose mutational and clinical information could be accessed, were included in the study. Images obtained with a 16-detector CT device were segmented, Olea Sphere software used for segmentation. In this study three segmentation performed which are intratumoral, rim and peritumoral parenchyma. Texture analysis datas extracted from three different segmentations were evaluated according to genetic alterations (ALK gene rearrangement, EGFR mutation, wild type), distant metastasis and mediastinal lymph node metastasis. Results: Statistically significant relations were observed between genetic alterations, distant metastatisis, mediastinal lymph node metastasis and texture analysis datas except for intratumoral texture parameters of lesions with EGFR mutation.