İmar planlarının uygulanabilirliklerinin artırılması
Improving of The Applicability of Urban Plans
  1. Tez No: 78076
  2. Yazar: KAMİL KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL BIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Ülkemizde 1950'li yıllardan bu tarafa hızlı bir şekilde köyden kente ve kentten kente göç yaşanmaktadır. Bu göç neticesi bazı kentlerimizin nüfusu azalırken bazı kentlerimizin nüfusu ise aşın şekilde artmaktadır. Planlama anlayışımızın dinamik olmamasından, planlamaya esas olan verilerin sağlıklı olmamasından ve plan uygulama noktasında yaşanan teknik, hukuki ve idari sorunlarla birlikte aşın nüfus artışı şehirlerimizi düzensiz ve sağlıksız büyük köyler haline getirmiştir. İmar planlarının uygulanabilirliği noktasında ; planlama öncesi, planlama aşaması ve planların uygulanması esnasında ne tür problemlerin mevcut olduğu, optimum planların hazırlanması ile plan uygulanabilirlik kabiliyetlerinin artırılması için, yapılması gerekli düzenlemeler bu tez çalışmasında ortaya konulmuştur. Tezin ilk bölümünde imar planlama ve imar planlarının uygulanması ile ilgili bilgiler ve sorunlar anlatılmıştır. İkinci bölümde, belediyelerin imar planlama ve uygulamalarına yönelik görüş ve düşüncelerini öğrenmek amacıyla yapılan anket çalışması ile ilgili bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde anket çalışmasından elde edilen bulgular ve bunların değerlendirilmesi yapılmıştır. Diğer bölümde ise imar planlarının uygulanabilirliğinin artırılması için neler yapılması gerektiği konusunda birtakım önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler. İmar Planı, İmar Planı Uygulamaları, İmar Planı Uygulama Sorunları, Belediye, Anket
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our country, there are have been rapid migration from the village to town and town to an other town since the years of 1950's. As a result of this rapid migration, while some towns populations decrease some other's populations increase rapidly. The undynamic nature of our understanding of planning, the false data that base the planning and the technical, legal and administrative problems that are seen in the application of the plans as well as rapid population growth have made our cities unhealtheous and unplanned urban areas. In the matter of the applicability of urban plans, what kind of problems are available before planning, during the phase of planning and, at the application of planning and the required regulations in order to promote the abilities of plan applicability with the optimum planning are being presented in this research. In the first part of the thesis, the problem and information related to the urban planning and urban plan application are explained. In second part, the information related to the study of inquiry realized to get information about the urban plans of municipalities and its applications are presented. In the third part, data of the and its evaluations have been made. Some suggestions about improving of the applicability of urban plans have been presented in the last part of this research. Key Words :Urban Planning, Urban Planning Applications, The Problem of Urban Plan Application, Municipality, Inquiry vin