Kahramanmaraş merkezli depremlerin (Dulkadiroğlu-Onikişubat İlçeleri) sosyo-ekonomik ve mekânsal etkilerinin incelenmesi
Investigation of the socio-economic and spatial impacts of the earthquakes centered in Kahramanmaraş (Dulkadiroğlu-Onikişubat districts)
  1. Tez No: 780839
  2. Yazar: ŞEYMA NACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİRE KARADEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Depremler tarih boyunca çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden olan en yıkıcı doğal felaketlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu felaketlerin sonucunda yaşanan kayıplar hem can hem de mal açısından büyük boyutlardadır ve toplum üzerinde derin izler bırakmıştır. Bu çalışmanın amacı, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin, Dulkadiroğlu ve Onikişubat ilçelerinde yarattığı sosyo-ekonomik ve mekânsal etkileri incelemektir. Bu çalışmada açıklayıcı sıralı karma yöntem yaklaşımı izlenerek depremi yaşayan görüşmecilerle anket (n=500) ve mülakat (n=25) yapılmıştır. Görüşmecilerin %61,6´sı geçici barınma çözümleri olarak çadır, konteynerler ve toplu barınma merkezlerinin kurulduğunu ve kendilerinin de uzun bir süre burada kaldıklarını belirtmişlerdir. Görüşmeciler depremde evlerinin hasar gördüğünü ve bu durumun sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunu beraberinde getirdiğini vurgulamışlardır. Depremden sonra, insanların acil durumlarla karşı karşıya kaldığı güvensizlik ve korkunun bir devamı olarak göç faktörü ortaya çıkmıştır. Ankete katılanların %30´u memleketine ve akrabalarının yanına gittiğini söylerken, mülakata katılan görüşmecilerin %44´ü aynı sebeplerle memleketlerine gittiklerini söyleyerek ifadeleri desteklemişlerdir. Çalışmada ankete katılanların %75´i ekonomik durumlarının kötüleştiğini belirtirken, mülakata katılan görüşmecilerin %87´si alım güçlerinin kalmadığını ifade etmiş ve nicel sonuçları destekleyici ifadeler kullanmıştır. Depremden sonra mekân tercihi konusunda“binanın az katlı ve müstakil olması”faktörü en fazla üzerinde durulan hususlardan olmuştur. Görüşmeciler, çocukluklarının geçtiği sokakların yıkılması nedeniyle mekansal hafızalarını yitirdiklerini belirtmişlerdir. Görüşmecilerin bazıları, depremden sonra komşuluk ilişkisinin kalmadığını ve eski mahalle dokusunun korunmadığını vurgulamıştır. Afet yönetimi için depremlerin ardından ihtiyaçların karşılanması ve döngüsel süreçlerin düzenlenmesi kritik öneme sahiptir. Dayanıklı kentler oluşturma ve toplumun afetlere karşı direncini artırma gibi konularda çözüm odaklı öneriler geliştirilmelidir. Yerel yönetimler ve toplumsal kuruluşlar arasındaki iş birliğinin artırılmasının gerekliliği, deprem sonrası toparlanma süreçlerinde belirleyici bir rol oynamaktadır. Afetlere karşı binaların dayanıklılık kapasitelerinin artırılması, sadece teknik ve yapısal önlemlerle değil, aynı zamanda sosyal, ekonomik ve mekansal stratejilerin entegre edilmesi ile mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are considered one of the most destructive natural disasters in history, having caused the loss of many lives. The consequences of these disasters have resulted in significant losses both in terms of human life and property, leaving deep marks on society. The aim of this study is to examine the socio-economic and spatial impacts of the earthquakes centered in Kahramanmaraş on the districts of Dulkadiroğlu and Onikişubat. An explanatory sequential mixed methods approach was adopted in this study, involving surveys (n=500) and interviews (n=25) with individuals who experienced the earthquake. A total of 61.6% of the respondents stated that temporary shelter solutions such as tents, containers, and collective accommodation centers were established, and they had to stay in these facilities for an extended period. The respondents emphasized that their homes were damaged during the earthquake and that this led to social, economic, and psychological problems. Following the earthquake, the factor of migration emerged as a continuation of the insecurity and fear people faced in emergency situations. While 30% of the survey participants stated that they went to their hometowns or to stay with relatives, 44% of the interviewees supported this claim by indicating the same reason for their departure. In the study, 75% of the survey participants reported that their economic conditions worsened, while 87% of the interviewees stated that they had lost their purchasing power, supporting the quantitative findings with their statements. After the earthquake, one of the most emphasized issues regarding spatial preference was that“the building should be low-rise and detached.”The interviewees noted that they lost their spatial memory due to the destruction of the streets where they spent their childhood. Some interviewees underlined that neighborhood relations had disappeared after the earthquake and that the old neighborhood fabric was not preserved. In disaster management, meeting the needs after earthquakes and organizing cyclical processes is of critical importance. Solution-oriented recommendations should be developed regarding the creation of resilient cities and increasing community resilience to disasters. The necessity of enhancing cooperation between local governments and community organizations plays a determining role in post-disaster recovery processes. Increasing the structural resilience of buildings against disasters can only be achieved not only through technical and structural measures but also by integrating social, economic, and spatial strategies.