Karate-do Gyaku-Zuki tekniğinde itiş bacağı ile vuruş kolunun ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of thrust leg and strike arm in Karate-do Gyaku-Zuki technique
- Tez No: 781009
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN SOYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Karate-do Kihon ve Kata uygulamaları için, Gyaku Zuki (GZ) tekniğinde bacak itişinin hareket örüntüsüyle ilişkilendirilerek ardışık eklem ivmeleri ve yumruk ivmesi açısından değerlendirilmesidir. Metot: Çalışmaya yaş ortalaması 25,5 (±8,98), kilo ortalaması 72.48 kg (± 16,99), boy ortalaması 172,85cm (±8,05) ve ortalama 13.10 yıl (±6,9) Karate geçmişi olan 5 kadın ve 15 erkek toplam 20 siyah kuşak sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Ölçümler ısınmadan sonra gerçekleştirilmiştir. Her sporcu Gyaku Zuki tekniğini arkadaki dizin (1. varyasyon) ve ekstansiyon (2. varyasyon) olduğu iki farklı durumda maksimum eforla 5'er kez gerçekleştirmiştir. Katılımcılar kuvvet platformu üzerinde Gyaku Zuki uygularken, aynı esnada ivme ölçerle eklem ivmeleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the leg thrust in terms of sequential joint accelerations and punch acceleration in Gyaku Zuki (GZ) Technique for Karate-do Kihon and Kata practice by associating it with the movement pattern. Method: A total of 20 black belt athletes (5 females and 15 males) were voluntarily recruited in this study. Mean age 25,5 (±8,98), mean weight 72.48 kg (± 16,99), mean height 172,85cm (±8,05), and mean experience 13.10 years (±6.9). The measurements were recorded after the warm-ups. Each athlete applied the Gyaku Zuki technique a total of five times with a maximum effort in two different positions in which the back knee flexed (1. variation) and extended (2. variation). As the participants applied Gyaku Zuki on a force platform, joint accelerations were measured with accelerometers.