Kumkale Ovası'ndan alınan sediment ve su örneklerinde pestisit kalıntılarının QuEChERS yöntemi ile araştırılması
Investigation of pesticide residues in sediment and water taken from Kumkale Plain by QuEChERS method
- Tez No: 781015
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sucul sistemlerin pestisitlerle kontaminasyonu son senelerin önemli çevresel problemlerinden biridir ve sulama suları için mühim bir risktir. Bu çalışmada Çanakkale-Batak Ovası bölgesinden alınan sediment ve su numunelerinde pestisit kalıntıları araştırılmıştır. Pestisit analizleri modifiye edilmiş QuEChERS LC-MS/MS sisteminde gerçekleştirilmiştir. Metot doğrulama çalışmasında için kör sediment ve su numuneleri üzerine, pestisitlerin 1 ve 8*LOQ seviyelerinde fortifikasyon uygulanmıştır. Tüm metodun geri alımı, su ve sediment ve numuneleri için sırasıyla, %89,14 ve %80,68 olarak bulunmuştur. Bu bulgular tekrar edilebilirlik ve geri alım limitleri ile uyumludur. 13 nolu sediment örneğinde 42 adet pestisit bulunmuştur. 15 numaralı örnekte 39 adet, 12 numaralı örnekte 36 adet pestisit bulunmuştur. 12 numaralı örnek çeşme kenarlarından alınan sediment numunesidir. 30 nolu su örneğinde 12 adet pestisit bulunmuştur. Bu örnek çeşme dibeğinden alınmıştır. Buna pestisit ambalajlarının çeşmede yıkanması sebep olmuş olabilir. 30 nolu su örneğinde 1,17 µg/kg terbutyrin ve 3,06 µg/kg pyraclostrobin bulunmuştur. Bu değerler, sırasıyla, su kalitesi için belirlenen 0,34 µg/kg ve 0.08 µg/kg lik limitlerin üzerindedir. Sağlık riski değerlendirmesi tüm pestisitler için LADD ve HQ değerlerine göre yapılmıştır. Sediment ve su numunelerinde bulunan pestisit kalıntıları, maruz kalma riski seviyelerinin kabul edilen seviyelerinden (HQ < 1.0) daha düşük bulunmuştur. Tespit edilen pestisit kalıntıları için sağlık riski maruziyeti bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, contamination of aquatic systems with pesticides is an important environmental problem and a significant risk for drinking and irrigation water. In the present work, pesticide residues in sediment and waters, sampled from Batak Ovası – Çanakkale, were investigated. Pesticide analyses were carried out with the modified QuEChERS LC-MS/MS system. Blank sediment and waters were fortified at 1 and 8*LOQ of pesticides in the method verification study. Whole recovery of the method was 89,14 and 80,68% for the water and sediment samples, respectively. These values are fit with required repeatability and recovery limits. 42 pesticides were found in sediment sample no.13. 39 pesticides were found in in sediment sample no. 15 and 36 pesticides in sediment sample no. 12. Sample no 12 is the sediment sample taken from the edges of the fountain. 12 pesticides were found in water sample no 30. This sample was taken from the bottom of the fountain. This may have been caused by the pesticide packaging being washed in the fountain. In the water sample no. 30, 1.17 µg/kg terbutyrin and 3.06 µg/kg pyraclostrobin were found. These values are above the limits of 0.34 µg/kg and 0.08 µg/kg for water quality, respectively. The health risk assessment carrid out based on LADD and HQ values for all pesticides. Pesticide residues found in sediment and water samples were lower than exposure risk levels (HQ < 1.0). No health risk exposure was found for pesticide residues.