Farklı işitsel bağlamlarda düzenliliği fark etme ile oluşan işitsel kortikal N1 cevaplarının karşılaştırılması
Comparison of auditory cortical N1 responses evoked by regularity detection in different auditory contexts
- Tez No: 781082
- Danışmanlar: DR. MEHMET YARALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İçerisinde bulunduğumuz işitsel çevrede var olan karmaşık seslerin ayrıştırılması ve gruplandırılması süreci işitsel sahne analizi olarak adlandırılmaktadır. Bu süreçteki işlemlerden bir tanesi de işitsel düzenliliklerin çıkarılmasıdır. İşitsel düzenliliklerin tespit edilmesi bir sahne içerisinde önemli olan sinyalin takip edilebilmesi için oldukça önemlidir. Literatürde bu konuda farklı uyaran dizileri kullanılarak çeşitli elektrofizyolojik çalışmalar yapılmıştır. Karmaşık işitsel sahnelerde çalışmaların yapılması işitsel sistemin organizasyon sürecini anlayabilmek için önemlidir. Bu bakımdan mevcut çalışmada rastgele seslerin ardından gelen frekans olarak azalan bir paterne sahip olan düzenli ses dizilerinin farklı sesler ile birlikte sunulduğu durumlarda (rast\_az\_2) ve rastgele seslerin ardından gelen bu düzenliliklerin izole olarak yer aldığı durumlarda (rast\_az) işitsel düzenliliğin fark edilmesi ile ortaya çıkan kortikal cevaplar karşılaştırılmıştır. Bu uyaranlar için düzenliliği fark etme davranışsal cevapları da incelenmiştir. Çalışmaya herhangi bir işitme problemi olmayan 22-31 yaş aralığında 20 kişi katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Auditory scene analysis is the name of the process consisting of the integration and segregation of sound streams in highly complex environments. One of the processes in this analysis is the extraction of auditory regularities. Detecting auditory regularities is crucial for tracking important signals in a complex scene. Various electrophysiological studies exist in the literature on this issue using different stimulus sequences. To understand the organization of sound processing in the auditory system, using a variety of stimuli is noteworthy. In this sense, this study was conducted to compare the auditory cortical N1 responses evoked by regular sound patterns with a decreasing frequency which is embedded in random sounds (rand\_dec\_2) and regular sound with decreasing frequency in isolation (rand\_dec) both appearing after random frequency sounds. Moreover, behavioural responses were examined for these stimuli. 20 participants between the ages of 22-31 without hearing problems participated in the study.