Exploring middle school science teachers' professional development on socioscientific issue and model-based learning: A Multiple-case study
Ortaokul fen bilimleri öğretmenlerinin sosyobilimsel konular ve model tabanlı öğrenme üzerine mesleki gelişimlerinin incelenmesi: Çoklu durum çalışması
- Tez No: 911298
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAMİ TOPÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışma, ortaokul fen öğretmenlerinin Sosyobilimsel Konu ve Model-Tabanlı Öğrenme (SBK-MTÖ) çerçevesini tasarlama ve uygulamada mesleki gelişimini (MG) araştırmaktadır. Öğretmenlerin sınıflarında SBK-MTÖ üniteleri geliştirmelerini ve uygulamalarını desteklemek için kapsamlı üç aşamalı bir MG programı tasarlanmıştır. Çoklu vaka çalışması tasarımını kullanan araştırma, programa katılan üç ortaokul fen öğretmeninin deneyimlerini ve uygulamalarını derinlemesine incelemektedir. Çalışmanın katılımcıları, MG programını ve SBKMTÖ ünitelerinin sınıf uygulamalarını tamamlayan üç ortaokul fen öğretmenidir. Birincil veri kaynakları, MG programından önce ve sonra gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler ile uygulama sonrası görüşmeleri içermektedir. İkincil veri kaynakları, geliştirilen SBK-MTÖ üniteleri, MG programından alınan saha notları, sınıf gözlemleri ve yapılandırılmamış telefon görüşmeleri ve mesaj kayıtlarını içermektedir. Veri analizi, Bağlantılı Mesleki Olgınlaşma Modeli rehberliğinde yapılmıştır. Bulgular, MG programının öğretmenlerin SBK-MTÖ üniteleri tasarlama konusundaki bilgi ve yeterliliğini önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Programın başarısı, öğretmenlerin sık etkileşimleri ve ünite planları ve sınıf uygulamalarıyla ilgili geri bildirimler hakkında tartışmalarla yakından xv bağlantılıdır. Sınıf uygulama sonuçları, SBK-MTÖ çerçevesinin öğrencilerin içerik bilgisini, medya okuryazarlığı becerilerini ve karmaşık SBK'yı müzakere etme yeteneklerini etkili bir şekilde geliştirdiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, etkili SBK-MTÖ öğretimi için aktif öğrenci katılımını teşvik eden öğrenci merkezli yaklaşımları benimsemenin önemini vurgulamaktadır. Ek olarak, SBK-MTÖ çerçevesinin daha geniş eğitim bağlamlarına başarılı bir şekilde entegre edilmesini kolaylaştırmak için devam eden MG ve kurumsal desteğin gerekliliğini vurgulamaktadır. Genel olarak, bu araştırma SBK-MTÖ çerçevesinin etkili bir şekilde uygulanması yoluyla fen eğitimini geliştirmeye yönelik değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the professional development (PD) of middle school science teachers in the design and implementation of the Socioscientific Issue and ModelBased Learning (SIMBL) framework. A comprehensive three-phase PD program was designed to support teachers in developing and implementing SIMBL units in their classrooms. Using a multiple case study design, the research provides an indepth exploration of the experiences and practices of three middle school science teachers who participated in the program. The participants in the study are three middle school science teachers who completed the PD program and classroom implementations of the SIMBL units. Primary data sources include semi-structured interviews conducted before and after the PD program and post-implementation interviews. Secondary data sources include the developed SIMBL units, field notes of the PD program, classroom observations, and transcripts of unstructured phone calls and messages. Data analysis is guided by the Interconnected Model of Professional Growth framework. Findings indicate that the PD program significantly increased teachers' knowledge and competence in designing SIMBL units. The success of the program is closely linked to teachers' frequent interactions and reflective discussions regarding feedback on their unit plans and classroom xiii practices. The results of classroom implementation show that the SIMBL framework is effective in improving students' content knowledge, media literacy skills and their ability to negotiate complex socioscientific issues. The study emphasises the importance of student-centred approaches that encourage active student participation for effective SIMBL teaching. It also highlights the need for ongoing PD and institutional support to facilitate the successful integration of the SIMBL framework into broader educational contexts. Overall, this research provides valuable insights into improving science education through the effective implementation of f the SIMBL framework.