Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğünde çalışan uzmanların psikolojik sağlamlıkları, iş doyumları ve mesleki tükenmişlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between psychological resilience, job satisfaction and professional burnout of the expert working in the directorate of legal supports and victim service
  1. Tez No: 781332
  2. Yazar: BERRA TUĞÇE ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN AVŞAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günlük yaşantılarında mağdurların, suça sürüklenen çocukların ve boşanma kararı alan bireylerin yaşam öyküleri ile karşılaşan Adalet Bakanlığında çalışan Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü'nde görevli uzmanların psikolojik sağlamlıklarının hayatlarına etkisi önem arz etmektedir. Bu araştırmada Adli Destek ve Mağdur Hizmetlerinde görevli uzmanların psikolojik sağlamlıkları iş doyumları ve mesleki tükenmişlikleri arasındaki ilişkisini ortaya koymaktadır. Araştırmada nicel bir araştırma yöntemi olan ilişkisel tarama tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 yılları arasında Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğünde görevli 217 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada“ Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (YPSÖ)”,“İş Doyumu Ölçeği (İDÖ)”ve“Mesleki Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ)”kullanılmıştır. Uzmanların demografik bilgilerini ölçmek amacıyla demografik bilgi ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 25 sürüm ile korelasyon analizi kullanılarak yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğünde çalışan uzmanların psikolojik sağlamlık düzeylerinin yüksek seviyede olduğu, iş doyumu düzeylerinin ortalama olduğu ve mesleki tükenmişlik düzeylerinin de ortalama düzeyde olduğu bulunmuştur. Çalıştıkları seneye göre psikolojik sağlamlıkları arasında anlamlı bir ilişki saptanamamış, iş doyumlarının yönetim, maaş dışı ve iş prosedürü alt boyutların üzerinde belirleyici etkilerinin bulunduğu, bireylerin çalışma yılları arttıkça yönetim ve iş prosedürüne yönelik faaliyetlerden daha fazla memnun olmaya başladıkları, maaş dışı haklarda ise ilk yıllarda daha fazla memnun oldukları, çalıştıkları 5-9 sene arasında çalışan uzmanların 0-4 sene, 10 sene ve üzerinde çalışan uzmanlara göre mesleki tükenmişlik duygusunu daha fazla hissettikleri bulunmuştur. Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü'nde çalışmadan önce başka bir çalışmayan uzmanların, başka bir yerde çalışan uzmanlara göre psikolojik sağlamlıklarının anlamlı düzeyde farklılıkları olduğu saptanmıştır. Başka bir yerde çalışmalarına göre iş doyumları ve tükenmişlik düzeylerinin anlamlı şekilde farklılaşmadığı bulunmuştur. Uzmanların unvanlarına göre yapılan analiz sonucunda bireylerin unvanlarının psikolojik sağlamlık düzeyleri üzerinde belirleyici etkilerinin olduğu ve pedagogların daha yüksek psikolojik sağlamlık özelliklerinin psikologlar ve sosyal hizmet uzmanlarına göre daha fazla gösterdiği saptanmıştır. Uzmanların unvanlarının iş doyumları ve mesleki tükenmişlikleri arasında anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır. Yapılan araştırmaya göre uzmanların psikolojik sağlamlıkları ile mesleki tükenmişlik düzeyleri arasında orta şiddette ve negatif yönlü, iş doyumları ile mesleki tükenmişlikleri arasında ise orta şiddette ve pozitif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Araştırmada elde edilen bulguların alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The impact of the psychological resilience of the experts working in the Directorate of Legal Support and Victim Services at the Ministry of Justice, who encounter the life stories of victims, children driven to crime and individuals who have decided to divorce in their daily lives, is important. In this research, the psychological resilience of the experts working in Legal Support and Victim Services reveals the relationship between their job satisfaction and professional burnout. Relational survey technique, which is a quantitative research method, was used in the research. The study group of the research consists of 217 people working in the Directorate of Legal Support and Victim Services between the years 2021-2022.“Adult Resilience Scale (ARS)”,“Job Satisfaction Scale (JSS)”and“Occupational Burnout Scale (OBS)”were used in the study. Demographic information scale was used to measure the demographic information of the experts. The data of the research were made by using correlation analysis with SPSS 25 version. As a result of the analyzes, it was found that the psychological resilience levels of the experts working in the Legal Support and Victim Services Directorate were at a high level, their job satisfaction levels were average and their professional burnout levels were at an average level. No significant relationship was found between their psychological resilience according to the year they worked, job satisfaction has decisive effects on management, non-salary and work procedure sub-dimensions, individuals start to be more satisfied with the activities related to management and work procedure as their working years increase, and non-salary benefits are higher in the first years. It was found that the experts who worked for 5-9 years felt the sense of professional burnout more than the experts who worked for 0-4 years, 10 years and more. It has been determined that the psychological resilience of the experts who did not work in another place before working in the Legal Support and Victim Services Directorate had significant differences compared to the experts who worked elsewhere. It was found that job satisfaction and burnout levels did not differ significantly according to their studies elsewhere. As a result of the analysis made according to the titles of the experts, it was determined that the titles of the individuals had a decisive effect on the levels of psychological resilience and that pedagogues showed higher psychological resilience characteristics than psychologists and social workers. It was determined that the titles of the experts did not show a significant difference between their job satisfaction and professional burnout. According to the research, a moderate and negative relationship was found between the psychological resilience of the experts and their professional burnout levels, and a moderate and positive relationship between their job satisfaction and professional burnout. It is thought that the findings obtained in the research will contribute to the field