İnsan kaynaklarının hak ve yükümlülüklerine yönelik farkındalığının örgütsel adaletin tesisindeki rolünün araştırılması
Investigation the role of human resources's awareness of rights and obligations in the establishment of organizational justice
  1. Tez No: 781465
  2. Yazar: EŞREF ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Organizasyonlar insan kaynaklarının sosyal ilişkilerini de barındırmaktadır. İlişkiler organizasyon iklimini doğrudan etkilemektedir. Bu etkiler ise çoğu zaman algılar şeklinde ortaya çıkmaktadır. Örgütsel adalet algısı da bu algılardandır. Araştırmamızda insan kaynaklarının hak ve yükümlülüklerine yönelik farkındalık algısının örgütsel adalet algısının tesisinde oynadığı rol araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre insan kaynaklarının hak ve yükümlülüklerine yönelik farkındalık algısının örgütsel adalet algısının tesisinde önemli bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Dış çevre paydaşlarından olan devletin insan kaynaklarına yönelik geliştirdiği mevzuat günden güne daha ayrıntılı hale gelmekte ve yaptırımlarla desteklenmektedir. İletişimin imkânlarının artmasıyla birlikte artık insan kaynakları da bu mevzuat hakkında bilgi sahibidir. İnsan kaynaklarının özellikle hak ve yükümlülüklerine ilişkin bilgi ve bilinç düzeyinin yükselmesi, kendi yükümlülüklerini uygun koşullarda yerine getirme, işverenden de yükümlülüklerini yerine getirmesini isteme ve yükümlülüklerine bağlı haklarını talep etme imkânı sağlamıştır. Talepleri göz önüne alınmadığında ise en başta örgütsel adalet algısı etkilenmekte ve bu etki olumsuz tutum ve davranışlar şeklinde ortaya çıkmaktadır. Daha adil ve yönetilebilir organizasyonlar için, sözkonusu olumsuz tutum ve davranışlar henüz ortaya çıkmadan algı düzeyinde iken tespit edilebilmeli, ölçebilmeli hatta yönetilebilmelidir.
Özet (Çeviri)
Organizations also contain the social relations of human resources. Relations directly affect the organizational climate. These effects often appear in the form of perceptions. The perception of organizational justice is one of these perceptions. In our research, the role that the perception of awareness aimed at rights and obligations of human resources plays in the establishment of the perception of organizational justice has been investigated. According to the results obtained, it has been determined that the perception of awareness aimed at rights and obligations of human resources plays an important role in the establishment of the perception of organizational justice. The legislation that the government, which is one of the external stakeholders, has developed for human resources is becoming more detailed day by day and is supported by sanctions. With the increase in communication opportunities, human resources are now also informed about this legislation. The increase in the level of knowledge and awareness of human resources, especially regarding their rights and obligations, has enabled them to fulfil their obligations under suitable conditions and to ask the employer to fulfil their obligations and to demand their rights related to their obligations. When their demands are not taken into account, the perception of organizational justice is primarily affected and this effect emerges in the form of negative attitudes and behaviours. For more fair and manageable organizations, these negative attitudes and behaviours should be able to be detected, measured and even managed at the perception level before they occur.