Bazı 1,4-ksilendimin türevlerinin sentezi
The synthesis of some 1,4 - xylenediimine derivaties
- Tez No: 78171
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada, öncelikle literatürde kayıtlı bazı alkil imidat hidroklorürler ile ester etoksikarbonilhidrazon'ların sentezi yapılmıştır. Bunu izleyerek, ester etoksikarbonilhidrazon'lardan, 3 - alkil -4- amino -4,5 - dihidro -1H-1, 2, 4- triazol -5- on'lar elde edilmiştir. Çalışmanın orjinal bölümünde ise bu bileşiklerin ve 3- amino- 1, 2, 4- triazol'ün teraftaldialdehid ile reaksiyonları incelenerek 7 yeni N, N' - bis (3 - alkil - 4,5- dihidro -1H-1, 2, 4- triazol -5- on -4- il) - 1,4 - ksilendiimin ile N, N" - bis (İH- 1, 2, 4- triazol -3- il) -1,4- ksilendiimin sentez edilmiştir. Çalışmada elde edilen 8 yeni bileşiğin yapı aydınlatmaları için mikroanaliz ve İR spektroskopisi yöntemleri kullanılmıştır. Anahtar Kelimeler : 1, 2, 4 - triazol, 4,5 - dihidro - İH- 1, 2, 4- triazol -5- on, 1,4 - ksilendiimin, Teraftaldialdehid.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, first, some known alkyl imidate hydrochlorides and ester ethoxycarbonylhydrazones were syhnthesized. Furthermore, 3 - alkyl -4- amino -4,5- dihydro -1H-1, 2, 4- triazol -5- ones were obtained from ester ethoxycarbonylhydrazones. In the original part of the study, the reactions of these compounds and 3 - amino - 1, 2, 4- triazole with terephtaldialdehyde were investigated. Thus, 7 new N, N' - bis (3 - alkyl - 4,5- dihydro - 1H - 1, 2, 4 - triazol -5- on - 4 - yl) -1,4- xylenediimine and N, N' - bis (1H - 1, 2, 4 - triazol -3- yl) -1,4- xylenediimine were synthesized. In order to identify the new 8 compounds synthesized in the study, combustion analyses and IR spectroscopy were used. Key Words : 1, 2, 4 - triazole, 4,5 - dihydro - 1H - 1, 2, 4 - triazol -5- one, 1,4 - xylenediimine, Terephtaldialdehyde. VI