Williams Sendromu tanısı almış 36-72 aylık çocukların ebeveynlerinin kabul ret düzeyleri ile ebeveyn çocuk ilişkisinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Examination of the acceptance-rejection levels of the parents of 36-72 month-old children diagnosed with Williams Syndrome and the parent-child relationship according to some variables
  1. Tez No: 781775
  2. Yazar: SELİN KEÇELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, 36-72 aylık Williams Sendromu (WS) tanısı alan çocukların ebeveynlerinin kabul-ret/kontrol düzeyleri ile ebeveyn çocuk ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma nicel bir çalışma olup ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın evreni Türkiye'de faaliyet gösteren ve WS tanısı almış çocukların ebeveynlerinin üye olduğu“Williams Sendromu Derneği”oluşturmaktadır. Örneklemini bu derneğin üyelerinden 36-72 aylık Williams sendromu tanı almış çocuğa sahip 30 anne oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu, Ph. D. Rohner (1997) tarafından Ebeveyn EKRÖ/K ( Ebeveyn kabul-ret/Kontrol) ölçeği ve Aytaç, Çen ve Yüceol (2018) tarafından Türkçeye uyarlanması yapılan Ebeveyn Çocuk İlişki Ölçeği kullanılmıştır. Ebeveyn çocuk ilişkisi ölçeğinin çarpıklık ve basıklık katsayıları -1 ile +1 aralığında olduğundan bu ölçeğe ilişkin veri seti normal dağılım göstermektedir. Ancak Ebeveyn Kabul Ret Ölçeğinin çarpıklık ve basıklık katsayıları -1 ile +1 aralığında olmadığından bu ölçeğe ilişkin veri seti normal dağılım göstermemektedir. Bu nedenle araştırmada ebeveyn çocuk ilişkisine ilişkin analizlerde parametrik testler kullanılırken, ebeveyn kontrol değişkenine ilişkin analizlerde ise parametrik olmayan analizler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, Ebeveyn çocuk ilişkisi ölçeği sonuçları ile çalışmaya katılan annelerin demografik özellikleri (çocuğun yaşı, çocuğun cinsiyeti, doğum sırası, annenin sahip olduğu çocuk sayısı, yaşı, öğrenim durumu, çalışma durumu, aylık gelir, bakıma yardım eden birinin olması) arasında anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır. Ebeveyn kabul-ret/kontrol ölçeği sonuçları ile çalışmaya katılan annelerin demografik özellikleri (çocuğun cinsiyeti, doğum sırası, annenin sahip olduğu çocuk sayısı, yaşı, öğrenim durumu, çalışma durumu, aylık gelir, bakıma yardım eden birinin olması) arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Mevcut araştırmada annelerin kabul-ret/kontrol toplam puanları ile çocuğun yaşı arasında anlamlı bir farklılık gösterdiği saptanmıştır. Çocuğun yaşı büyüdükçe annede reddetme davranışı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to examine the parents' acceptance-rejection/control levels and the parent-child relationship of 36-72 months-old children diagnosed with Williams. The research is a quantitative study and the relational screening method was used. The universe of the study consists of the“Williams Syndrome Association”, which operates in Turkey and is a member of the parents of children diagnosed with WS. The sample consists of 30 mothers who have a child with a 36-72 month-old Williams syndrome, one of the members of this association. Demographic Information Form prepared by the researcher as a data collection tool, Ph. The Parental PARQ/S (Parental Acceptance-Rejection/Control) scale by D. Rohner (1997) and the Parent-Child Relationship Scale adapted to Turkish by Aytaç, Çen and Yüceol (2018) were used. Since the skewness and kurtosis coefficients of the parent-child relationship scale range from -1 to +1, the data set for this scale shows a normal distribution. However, since the skewness and kurtosis coefficients of the Parental Acceptance Rejection Scale are not between -1 and +1, the data set for this scale does not show a normal distribution. For this reason, while parametric tests were used in the analyzes of the parent-child relationship, non-parametric analyzes were used in the analyzes of the parental control variable. As a result of the research, it was found that there was no significant difference between the demographic characteristics of the mothers participating in the study in the parent-child relationship scale (child's age, child's gender, birth order, number of children the mother had, age, education level, employment status, monthly income, having someone helping care). detected. No significant difference was found in the parental acceptance-rejection scale with the demographic characteristics of the mothers participating in the study (children's gender, birth order, number of children the mother had, age, education level, employment status, monthly income, having someone helping care). In the present study, it was determined that there was a significant difference between the acceptance-rejection total scores of the mothers and the age of the child.