Farklı branşlardaki spor seyircilerinin sosyo-kültürel profili ve izleyicilik durumları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 781915
  2. Yazar: ALİ NACİ ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILDIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı basketbol, futbol ve güreş branşlarındaki spor seyircilerinin sosyal kültürel profilini ortaya koymak ve izleyicilik özelliklerini tespit etmektir. Bu amaçla ilgili liyeratür taranarak araştırma problemi hakkında gerekli bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca bir anket uygulanmış elde edilen verilerle araştırma problemine çözüm aranmıştır. Araştırmanın evrenini Antalya ilindeki futbol, basketbol ve güreş seyirci kitlesi oluşturmuştur. çalışmaya toplam 980 seyirci (basketbol 150, futbol 750, güreş 80), gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada frekans yüzde ve .05 anlamlılık düzeyinde ki-kare testi kullanılmıştır. Anketin analizi spss paket bilgisayar programıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the social cultural profile of the sports spectators in basketball, football and wrestling branches and to determine their audience characteristics. For this purpose, the relevant literature was scanned and the necessary information about the research problem was given. In addition, a questionnaire was applied and a solution to the research problem was sought with the obtained data. The population of the research consisted of football, basketball and wrestling audiences in Antalya. A total of 980 spectators (150 in basketball, 750 in football, 80 in wrestling) participated in the study voluntarily. Frequency percentage and .05 significance level chi-square test was used in the study. The analysis of the questionnaire was made with spss package computer program.