Bir halkla ilişkiler stratejisi olarak yapay zekâ
Ai as a public relations strategy
- Tez No: 782068
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
İletişim teknolojilerinin son on beş, yirmi yılda baş döndürücü bir hızla gelişmesi halkla ilişkiler çalışmalarına çok fazla etki etmiş ve bu alanda köklü değişiklikler meydana getirmiştir. Bilgisayar bilimleriyle ilgili olan yapay zekâ, makine öğrenmesi, doğal dil işleme ve büyük veri gibi terim ve kavramlar halkla ilişkilerin de konusu olmaya başlamıştır. Bu çalışmada yapay zekânın halkla ilişkiler sektörünü nasıl etkilediği ele alınmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Örneklemi oluşturan yirmi halkla ilişkiler uygulayıcısıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler Maxqda 18 programına yüklenerek kodlanmış ve daha sonra analiz edilmiştir. Görüşülen halkla ilişkiler uygulayıcılarının yapay zekânın mesleklerinde köklü bir değişim/dönüşüm yaptığının farkında oldukları görülmüştür. Yapay zekânın ajanslarda doğrudan kullanılmadığı; medya takip, sosyal ağların izlenmesi, ölçüm-raporlama gibi hizmetleri veren B2B şirketlerden alınan hizmetler çerçevesinde yapay zekâdan faydalandıkları görülmüştür. Bu alanda ortaya çıkan yeni teknolojilerin halkla ilişkileri etkilediğini, ajansların bu duruma uyum sağlamak zorunda olduğunu düşünenler olsa da geleneksel iş yapma şekillerini halen sürdürenlerin bulunduğu görülmüştür. Halkla ilişkiler uygulayıcılarının yapay zekâ kullanmaya karşı olmadıkları, hatta yeni medya ortamlarının halkla ilişkilercilere sunduğu fırsatlardan yararlanmada yapay zekânın önemli bir rol oynadığını bildikleri görülmüştür. Katılımcıların genelinde yapay zekânın halkla ilişkilercilerin işlerini kolaylaştıracağı ve sektörde yaygınlaşacağı düşüncesinin hâkim olduğu görülmüştür. Ayrıca yapay zekâ kullanımında karşılaşılan güçlüklerin neler olduğuna, yapay zekâlı halkla ilişkilerin geleceğine ve etik konularına değinilmiştir. Yapay zekânın hedef kitle analizi, kriz yönetimi, kampanya tasarımı, ölçüm ve raporlama, tekrarlanan görevlerin otomasyonu, influencer belirleme, içerik oluşturma ve medya takip gibi görevlerde meydana getirdiği değişiklikler hakkında analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The dizzying development of communication technologies in the last fifteen, twenty years has had a great impact on public relations studies and has brought about radical changes in this field. Terms and concepts related to computer science such as artificial intelligence, machine learning, natural language processing and big data have also started to be the subject of public relations. In this study, how artificial intelligence affects the public relations sector is discussed. Qualitative research method was used in the research. Semi-structured interviews were conducted with twenty public relations practitioners forming the sample. The obtained data were loaded into the Maxqda 18 program, coded and then analyzed. It has been observed that the interviewed public relations practitioners are aware that artificial intelligence has made a radical change/transformation in their profession. Artificial intelligence is not used directly in agencies; It has been observed that they benefit from artificial intelligence within the framework of services received from B2B companies that provide services such as media monitoring, monitoring social networks, measurement-reporting. Although there are those who think that new technologies emerging in this field affect public relations and that agencies have to adapt to this situation, it has been observed that there are still those who continue their traditional ways of doing business. It has been seen that public relations practitioners are not against using artificial intelligence, and they even know that artificial intelligence plays an important role in taking advantage of the opportunities offered by new media environments to public relations professionals. In addition, it has been seen that the idea that artificial intelligence will facilitate the work of public relations professionals and that it will become widespread in the sector is dominant among the participants. In addition, the difficulties encountered in the use of artificial intelligence, the future of artificial intelligence public relations and ethical issues are mentioned. Analyzes have been made about changes in tasks such as target audience analysis, crisis management, campaign design, measurement and reporting, automation of repetitive tasks, influencer identification, content creation and media monitoring by artificial intelligence.