Duygusal yetkinlik çevrimiçi psikoeğitimin Türkiye'de yaşayan gençlerin duygusal yetkinlik düzeylerine etkisi
The effect of emotional competence online psycho-education on youngesters' emotional competence in Türkiye
  1. Tez No: 782189
  2. Yazar: MEHTAP SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHİDDİN ÖĞÜLMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı Duygusal Yetkinlik Çevrimiçi Psikoeğitimin Türkçe' ye uyarlanması ve bu psikoeğitimin 16-22 yaş aralığında Türkiye'de yaşayan gençlerde duygusal yetkinlik düzeyleri (duygu tanıma, duygu anlama ve duygu düzenleme becerileri) üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırmada gerçek deneysel desenlerden Solomon Dört Grup Deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu birinci grupta N=109 (deney grubu N=55, kontrol grubu N=54) ve ikinci grupta 114 (deney grubu N=42, kontrol grubu N=72) olmak üzere toplam 223 Türkiyeli gençten oluşmaktadır. Uyarlanan psikoeğitim eş zamanlı olmayan çevrimiçi ortamlar aracılığıyla katılımcılara uygulanmıştır. Veriler İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması Düzey-1'e göre Türkiye'nin 12 farklı bölgesinden toplanmıştır. Ön ve son ölçümlemede duygu tanıma becerilerini ölçmek Cenevre Duygu Tanıma Testi Kısa Formu, duygu anlama becerilerini ölçmek amacıyla Duygu Bileşenlerini Anlama Testi Kısa Formu, duygu düzenleme becerilerini ölçmek amacıyla Duygu Yönetiminin Durumsal Testi Kısa Formu ve katılımcılara ilişkin bilgi edinmek amacıyla Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi aşamasında bağımsız gruplar için iki yönlü ANOVA analizi kullanılmış ve SPSS 22.0 programından yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, duygu tanıma, duygu anlama ve duygu düzenleme becerileri son test puanları, ön testleri alıp almama durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Psikoeğitime katılanların duygu tanıma ve duygu anlama becerisi son test puanları psikoeğitime katılmayanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksekken, duygu düzenleme becerisi anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Duygu tanıma ve duygu anlama becerisi son test puanları, psikoeğitime katılıp katılmama ve ilgili ön testleri alıp almama ortak etkisine bağlı olarak anlamlı bir farklılık göstermezken, duygu düzenleme becerisi anlamlı bir farklılık göstermektedir. Sonuç olarak, Türkiye'de yaşayan gençlerde Duygusal Yetkinlik Çevrimiçi Psikoeğitimin duygusal yetkinlik üzerinde düşük düzeyde etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to adapt the Emotional Competence Online Psycho-education (ECOP) into Turkish and to examine the effect of this psycho-education on the levels of Emotional Competence (emotion recognition, emotion understanding and emotion regulation skills) in young people between the ages of 16-22 living in Türkiye. In this research, the Solomon Four Group Design, one of the true experimental designs, was used. The study group consisted a total of 223 Turkish youngesters: N=109 in the first group (experiment N=55, control N=54) and N=114 in the second group (experiment N=42, control N=72). The adapted psycho-education was applied to the participants through asynchronous online platforms. The data were collected from 12 different regions of Turkey according to the Nomenclature of Territorial Units for Statistics Level-1. GERT-S, was implemented to measure emotion recognition. CEUT-S, was utilised to measure emotion understanding; and STEM-S, was utilised to measuere emotion regulation. The Personal Information Form was exploited to get information from participants. Two-way ANOVA for independent groups and SPSS 22.0 were utilised for the analysis. Based on the results, post-test scores of emotion recognition, emotion understanding and emotion regulation do not show a significant difference according to whether or not participants take the aforementioned pre-tests. While the post-test scores of emotion recognition and emotion understanding of those who participated in psycho-education were significantly higher than those who did not participate in psycho-education, their emotion regulation did not show a significant difference. Emotion regulation showed a significant difference, while the post-test scores of emotion recognition and emotion understanding did not show a significant difference depending on the common effect of participating in psycho-education and taking the relevant pre-tests. As a conclusion, ECOP has a low effect on emotional competence in Turkish youngesters.