Pandemi döneminde sinofobi: Twitter örneği
Sinophobia in the pandemic period: Twitter as a sample
- Tez No: 782335
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE DEMİR AYRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yüksek Lisans tezi çalışması olarak ele alınan bu çalışma, sosyal medyada üretilen ve Sinofobi içeren tweet içeriklerini inceleme amacındadır. Bu doğrultuda pandemi ve nefret kavramları açıklanmış, nefret söyleminin özelliklerinden yola çıkılarak içeriklerin nasıl Sinofobik özellikler gösterdiği analiz edilmiştir. Araştırmanın amacı, COVID-19 pandemisinin sosyal medyada Sinofobik nefret söylemi pratiklerini hangi doğrultuda etkilediğini ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın yöntemi, nitel araştırma yöntemlerinden eleştirel söylem analizidir. Bu doğrultuda, Hollandalı Dilbilimci Teun A. Van Dijk'in Eleştirel Söylem Analizi Modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Twitter'da gönderilerini Türkçe yazan ve halka açık hesapları olan kullanıcılar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, 1 Ocak 2020 ila 31 Aralık 2020 tarihleri arasında Twitter'da Sinofobi içeren gönderiler üreten kullanıcılardan müteşekkil bir alt grup olarak kısıtlanmıştır. Örneklemin bu ölçütlerle sınırlandırılmasıyla nefret söylemi içeren gönderiler üreten kullanıcılara doğrudan ulaşılabilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which is considered as a master's thesis, aims to examine the content of tweets produced on social media and containing Sinophobia. In this regard, the concepts of pandemic and hatred are explained, and based on the characteristics of hate speech, it is analyzed how the content shows Sinophobic features. The aim of the research is to reveal in which direction the COVID-19 pandemic has affected Sinophobic hate speech practices on social media. The method of the research is critical discourse analysis, which is one of the qualitative research methods. Accordingly, the Critical Discourse Analysis Model of Dutch Linguist Teun A. Van Dijk was used. The research universe of the study consists of users who write their posts on Twitter in Turkish and have public accounts. The sample of the study is restricted as a subgroup of users who produced posts containing Sinophobia on Twitter between January 1, 2020 and December 31, 2020. By limiting the sample with these criteria, it is aimed to be able to directly reach the users who produce posts containing hate speech.