Ergenlik döneminde psikolojik sağlamlık ve algılanan anne baba tutumları arasındaki ilişkinin ekolojik sistem kuramı çerçevesinde incelenmesi
Examining the relationship between resilience and perceived parental attitudes in adolescence within the framework of ecological systems theory
- Tez No: 782465
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR PINAR BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi olarak görülen ergenlik dönemi akran ilişkileri, kimlik ve özerklik kazanmaya yönelik sosyo-duygusal değişimlerin yaşandığı kritik öneme sahip gelişim dönemidir. Bu dönemde yaşanan stres olayları karşısında ergenin tepkisini belirlemesinde ergenin psikolojik sağlamlık düzeyi ve anne baba tutumları etkili olmaktadır. Psikolojik sağlamlık, çevresel ve bireysel faktörlerden etkilenmesi nedeni ile ekolojik sistem kuramı ile ilişkili kabul edilmektedir. Bu çerçevede, sosyo-duygusal gelişim açısından ergenlik döneminde anne baba tutumları ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi planlanmıştır. Çalışma grubunu, İstanbul ili Beylikdüzü ilçesinde farklı lise türlerindeki okullarda öğrenime devam eden 9,10 ve 11. Sınıf 308 ergen oluşturmaktadır. Çalışmada araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu ve Çevre ile İlişkiler Formu, Psikolojik Sağlamlık Tutum ve Beceri Ölçeği Çocuk Formu ve Anne Baba Tutum Ölçeği ile veri toplama işlemi gerçekleştirilmiştir. Ergenlerden alınan bilgileri incelemek amacıyla bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Adolescence, which is seen as the transition period from childhood to adulthood, is a critical development period in which socio emotional changes are experienced towards gaining peer relationships, identity and autonomy. The psychological resilience level of the adolescent and parental attitudes are effective in determining the adolescent's reaction to the stressful events experienced in this period. Psychological resilience is considered to be related to the ecological system theory, as it is affected by environmental and individual factors. In this framework, it is planned to examine the relationship between parental attitudes and psychological resilience levels during adolescence in terms of socio-emotional development. The study group consists of 308 students in grades 9, 10 and 11 who continue their education in different types of high schools in Beylikdüzü, Istanbul. Data collection process was provided with Demographic Information Form and Environmental Relations Form, created by the researcher, the Psychological Resilience Attitude and Skill Scale Child Form, and the Parent Attitude Scale. Independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson Correlation analysis were applied to examine the information obtained from the adolescents.