İş suistimallerinin sebepleri ve önleme yöntemlerine yönelik bir araştırma
A research on detection and prevention methods of occupational fraud
  1. Tez No: 782549
  2. Yazar: SERHAT CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM CÜNEYT ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmamız iş suistimalinin sebepleri ve suistimalden korunmak için alınacak önlemleri içermektedir. İlk bölümde suistimal kavramı, suistimalin sebepleri ve işletmelerde suistimal risk yönetiminden sorunlu organizasyondaki örgütlerin faaliyetlerine değinilmekte ikinci bölümde ise suistimalden korunmak için uygulanan proaktif ve reaktif yöntemler üzerine durulmaktadır. İkinci bölümün ana hatlarını suistimalin suistimali önlemek için en çok yapılan yanlışlıklardan işe alım süreci, yetersiz çalışan gözlemi, zayıf iç kontroller ve suistimalin tehlikesini uyaran kırmızı bayraklar ACFE 2014 Araştırma Raporu ve çeşitli araştırma raporlarından faydalanarak analiz edilmiştir. Son bölüm nitel araştırmamızı oluşturan bölümdür. Araştırmada mülakat ve gözlem tekniği uygulanmıştır. Araştırmanın kapsamına Türkiye'nin ilk 100 işletmesi arasında olan büyük ölçekli ve KOBİ ölçeğindeki diğer işletme alınmış olup yapılan görüşmelerde suistimal önleme yöntemlerinin faydalı olup olmadığı, işletme ölçeğinde yapılan veya yapılmayan uygulamalar arasında kıyaslama yapılarak cevap aranmıştır. Suistimal önleme yöntemleri iş dünyasında gelecekte artarak devam edecek fakat suistimal olayları da bitmeyecektir. Ne kadar önlem alınırsa alınsın suistimal eğer işletme etik bir iç çevreye sahip olmadıkça azalmayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study accomplishes for the purpose of determining the roots of fraud and prevention methods of fraud.. In this study, there are two main parts: First is the context of fraud, causes of fraud and the resposible organizational structures of fraud risk management. The second part consists of proactive prevention methods of fraud. In second section after determinating the cause of fraud, how to prevent: first step especialy the most wrong-doings in hiring process, insufficient surveillance through working period, weakness of the internal audit are the main pillars of this section. The term of red flags which points out the danger of fraud has been researched and identified within ACFE research 2014 and other best known researches. The interview is determined as a qualitative research method which focusing on the implementions of prevention methods whether usefull or not in terms of one of the first 100 companies and the other one of the SME's in Turkey. After the detailed interview with company's executive managers, audit manager and hr manager how fraud problem has been occurred and what other methods are usefull for fraud fighting in comparison of two companies. These methods are going to be more varied in nearly future in business management area. This study shows us whatever we do, fraud is going to happen but how we manage to prevent and create the methods to ease the harm of fraud will be up to the company which dominates an ethical environment.