Üst ekstremite mental kronometre testlerinin incelenmesi
Examination of upper extremity mental chronometry tests
- Tez No: 813392
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çalışmada, üst ekstremite mental kronometre testi olarak kullanılan Kutu ve Blok Testi (KBT) ve Dokuz Delikli Çivi Testlerinin (DDÇT) sağlıklı bireylerde güvenilirliği ve geçerliliği incelendi. Ayrıca motor imgeleme parametrelerinin genç yaş (18-34 yaş) ve orta yaş grubunda (35-54 yaş) gösterdiği farklılıklar incelendi. Motor imgelemenin zamansal boyutu Kutu ve Blok Testi , Dokuz Delikli Çivi Testi ve Zamansal Uyum Testiyle, motor imgelemenin canlılık bileşeni Kinestetik ve Görsel İmgeleme Anketi ve Hareketi İmgeleme Anketi-3 ile, motor imgelemenin kontrol edilebilirlik bileşeni Hareketi İmgeleme Yeteneği Testiyle, mental rotasyon bileşeni Recognise Hand mobil uygulamasıyla, görsel uzaysal bellek becerileri Rey Osterrieth Kompleks Figür Testiyle değerlendirildi. Kutu ve Blok Testinin orta derecede test-tekrar test güvenilirlik düzeyine (ICC=0,576), Dokuz Delikli Çivi Testinin iyi derecede test- tekrar test güvenilirlik düzeyine (ICC=0,766) sahip olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
In the study, the reliability and validity of the Box and Block Test (BBT) and the Nine-Hole Peg Test (NHPT), which are used as upper extremity mental chronometry tests, were examined in healthy individuals. In addition, the differences in motor imagery parameters in the young (18-34 years) and middle-aged (35-54 years) groups were examined. The temporal dimension of motor imagery evaluated through the Box and Block Test, the Nine-Hole Peg Test and the Temporal Congurency Test, the vividness component of motor imagery was evaluated with the Kinesthetic and Visual Imagery Questionnaire and the Movement Imagery Questionnaire-3, the controllability component of motor imagery was evaluated with the Test of Ability in Movement Imagery, the mental rotation component of motor imagery was evaluated with the Recognise Hand mobile application, and the visuospatial memory skills were evaluated with the Rey Osterrieth Complex Figure Test. It was found that the Box and Block Test had a moderate test-retest reliability level (ICC=0.576) and the Nine-Hole Peg Test had a good test-retest reliability level (ICC=0.766).