E-ticarette tüketici davranışlarının satın alma tutumları üzerine etkisi
The effect of consumer behaviors on purchasing attitudes in e-commerce
  1. Tez No: 782563
  2. Yazar: RABİA KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BURHAN ÇAKICI, AR.GÖR. UMUT ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte tüketicilerin tercihlerinde değişimler yaşanırken zaman ve mesafe sorununu ortadan kaldıran sanal mağazalar ve elektronik ticaret platformları daha çok tercih edilmeye başlamıştır. Bununla birlikte seçeneklerin gün geçtikçe çoğalması tüketicilerde farklı bakış açılarının oluşmasına sebebiyet vermiştir. Literatür incelendiğinde, tüketicilerin elektronik ticaret satın alma davranışlarını açıklamaya yönelik yapılan çalışmalarda genellikle ya“Teknoloji Kabul Modeli”ya da“Planlı Davranış Teorisi”çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı da üniversite öğrencilerinin elektronik ticaret platformlarını kullanarak yaptıkları alışverişlerde, eğitim düzeylerinin etkisini teknoloji kabul modeli ve planlı davranış teorisi ile birlikte ölçmektir. Bu amaçlar doğrultusunda, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alan 388 öğrenciye anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistik programı aracılığıyla analiz edilerek yorumlanmıştır. Yapılan analizlerin neticesinde, tüketicilerin eğitim düzeyleri arttıkça elektronik ticaret platformlarını daha kolay algılayıp kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Eğitim düzeyleri ile çevrimiçi alışveriş niyetleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir. Tüketicilerin çevrimiçi alışverişi zahmetsiz ve kolay yapması, alışverişten duydukları keyif son olarak da algıladıkları kullanışlılığın, alışveriş yapma niyetlerini en çok etkileyen faktörler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology, virtual stores and electronic trading platforms that eliminate the time and distance issues when changing consumer preferences are becoming more popular. However, the increasing number of options has led to different perspectives in consumers. When the literature is examined, it is generally considered in the context of either the“Technology Acceptance Model”or“planned behavior Theory”in the studies to explain consumer's electronic trading buying behavior. The purpose of this study is to measure the impact of education levels in exchange for purchases made by university students using electronic trading platforms, together with the technology acceptance model and planned behavioral theory. For these purposes, 388 students who received pre-undergraduate, undergraduate, graduate and PhD education at Karamanoğlu Mehmetbey University were surveyed. The data obtained is analyzed and interpreted through the statistical program. As a result of the analysis, consumers have been able to detect and use electronic trading platforms more easily as their education levels increase. It has been observed that there are statistically significant differences between education levels and online shopping intentions. Consumers' effortless and easy online shopping has been identified as the usefulness they perceive in the end of their shopping experience is the factors that most affect their intent to shop.