İş yerinde yalnızlık algısının bireysel performansa etkisinde sanal kaytarmanın aracılık rolü: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi örneği
The mediating role of cyberloafing in the relationship between loneliness perception at workplace and individual performance: The case of Tokat Gaziosmanpaşa University
- Tez No: 782608
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA POLATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı akademisyenlerin işyerinde yalnızlık yaşadıklarında performanslarının nasıl etkilendiğini ve bunda sanal kaytarmanın aracı rolünü incelemektir. Bu amaca ulaşabilmek için Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde görev yapan 330 akademik personel ile anket yapılmıştır. Katılımcılara uygulanan anket formunun ilk bölümü sanal kaytarma, iş yerinde yalnızlık ve bireysel performans ölçeklerinden, ikinci bölümü ise demografik özelliklerden oluşmaktadır. Araştırmada, bağımsız değişken olarak“İş Yerinde Yalnızlık Algısı”, bağımlı değişken olarak“Akademisyenlerin Bireysel Performansı”ve aracı değişken olarak“Sanal Kaytarma”kullanılmıştır. Araştırmaya katılan 330 akademik personelden elde edilen veri ile araştırmanın amacı doğrultusunda SPSS programı kullanılarak betimsel istatistik, fark analizleri ve korelasyon analizi yapılmıştır. Ayrıca, oluşturulan modeli test etmek için SPSS programına eklenen Process Macro uygulaması üzerinden aracılık analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; iş yerinde yalnızlığın bireysel performansı ve sanal kaytarmayı negatif yönde, sanal kaytarmanın ise bireysel performansı pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca, aracılık analizinin sonuçları iş yerinde yalnızlığın bireysel performans üzerindeki etkisinde sanal kaytarmanın dolaylı etkisinin anlamlı olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine how academics' performance is affected when they experience loneliness at work and the mediating role of cyberloafing in this. In order to achieve this purpose, a survey was conducted with 330 academic staff working at Tokat Gaziosmanpaşa University. The first part of the questionnaire applied to the participants consists of scales on cyberloafing, loneliness at work and individual performance, and the second part consists of demographic characteristics. In the study,“Perception of Loneliness at Work”,“Individual Performance of Academicians”, and“Cyberloafing”were used respectively as independent variable, dependent variable and mediator. With the data obtained from 330 academic staff participating in the research, descriptive statistics, difference analyzes, and correlation analysis were performed using the SPSS program in line with the purpose of the research. In addition, to test the created model, a mediation analysis was performed through the Process Macro application added to the SPSS program. Analysis results indicates that while loneliness at work affects individual performance and cyberloafing negatively, effect of cyberloafing on individual performance positively. In addition, the results of the mediation analysis showed that the indirect effect of cyberloafing was not significant on the effect of loneliness at work on individual performance.