Türk bankacılık sisteminde kredi riski yönetimi ve kredi riski ile makroekonomik değişkenler arasındaki ilişkiye dair bir uygulama
Credit risk management in the turkish banking system and an application on the relationship between credit risk and macroeconomic variables
- Tez No: 782643
- Danışmanlar: PROF. DR. EBU BEKİR AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bankalar fon arz ve talebinin bir araya geldiği ve farklı risk unsurlarına son derece açık olan finansal kurumlardır. Bankalar tüm bu riskleri taşırken yüksek maliyetlere de katlanmaktadır. Bu nedenle de risk yönetiminin etkin bir şekilde ifa edilmesi büyük önem arz etmektedir. Riskin etkin bir şekilde yönetilememesi durumunda, ülke ekonomisini de derinden sarsan banka iflaslarından bankacılık krizlerine varıncaya kadar pek çok olumsuz durumla karşılaşılabilmektedir. Kullandırılan kredinin geri ödenmemesi sorunu olan kredi riski, çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı Türk bankacılık sisteminde kredi riskini etkileyen değişkenleri tespit ederek literatüre ve kredi riski yönetimine katkı sağlamaktır. Çalışmada kullanılan Kredi Takip Oranı (KTO) bağımlı değişken olmak üzere, Ticari Kredi Faizi (FAİZTL), Kredi Risk Primi (CDS), Milli Gelir (GDP) ve Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE)bağımsız değişkenlerdir. KTO verileri tüm bankacılık sektörünü kapsamaktadır. Analizin kapsadığı dönem aralığı 2009Q1-2021Q4 ve verilerin analizinde kullanılan yöntem Pesaran tarafından geliştirilmiş Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif Sınır Testi (Autoregressive Distributed Lag Bound Test - ARDL)'dir. Çalışmanın uygulama kısmında Eviews paket programı kullanılmıştır. Test sonuçlarına göre hesaplanan F istatistik değeri 14.19031 olup, bu değer %5 anlamlılık düzeyi için belirlenmiş olan kritik değerlerin üst sınırını aşmış olduğundan analizde kullanılan değişkenler arasında uzun dönemli bir dengenin varlığı kabul edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, KTO ile FAİZTL ve GDP arasında uzun dönemli ilişkinin %5 anlamlılık düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı olduğu; buna karşın CDS ve RKGE değişkenleri ile KTO arasında uzun dönemli bir ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Banks are financial institutions where the supply and demand of funds come together and are extremely open to different risk factors. While banks carry all these risks, they also bear high costs. For this reason, it is of great importance to perform risk management effectively. If the risk is not managed effectively, many negative situations can be encountered, from bank failures that deeply shake the country's economy to banking crises. Credit risk, which is the problem of non-repayment of the loan disbursed, constitutes the main subject of this study. The aim of this study is to contribute to the literature and credit risk management by identifying the variables affecting credit risk in the Turkish banking system. Commercial Loan Interest (FAİZTL), Credit Risk Premium (CDS), National Income (GDP) and Real Sector Confidence Index (RKGE) are independent variables, with the Non-Performing Loans Ratio (KTO) used in the study being the dependent variable. KTO data covers the entire banking sector. The period range covered by the analysis is 2009Q1-2021Q4 and the method used in the analysis of the data is the Autoregressive Distributed Lag Bound Test (ARDL) developed by Pesaran. In the application part of the study, Eviews package program was used. The F statistical value calculated according to the test results is 14.19031, and since this value exceeds the upper limit of the critical values with a 5% significance level, the existence of a long-term balance between the variables used in the analysis is accepted. According to the results of the analysis, it was determined that there was a long-term relationship between KTO, FAİZTL and GDP whereas there was no long-term relationship with CDS and RKGE indicators.