Sağlik personellerinin tamamlayici ve alternatif tip uygulamalarina ilişkin bilgi ve görüşleri ile infertiliteye yönelik tutumlari arasindaki ilişki
The relationship between the knowledge and opinions of healthcare personnel on complementary and alternative medicine practices and their attitudes towards infertility
- Tez No: 803056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDE AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma, sağlık personellerinin tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamalarına ilişkin bilgi ve görüşleri ile infertiliteye yönelik tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacı ile yapıldı. Kesitsel tipte yapılan çalışma 01.11.2021-31.03.2022 tarihleri arasında Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde yürütüldü. Örneklem büyüklüğünü, Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde çalışan tabakalı rastgele örnekleme yöntemi ile seçilerek araştırmaya katılmaya kabul eden 180 (56 hemşire/ebe, 84 doktor ve 40 diğer sağlık personeli) sağlık personeli oluşturdu. Analizlerde tanımlayıcı istatistiksel metotlar, Student's t testi, ANOVA testi, ileri analizlerde çoklu doğrusal regresyon analizi kullanıldı. Araştırma verileri; sağlık personellerinin sosyodemografik özellikleri ile tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamalarına yönelik bilgi ve görüşlerini belirlemeye yönelik“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve 'İnfertiliteye Yönelik Tutum Ölçeği- İYTÖ' ile toplandı. Sağlık personellerinin 'İnfertiliteye Yönelik Tutum Ölçeği-İYTÖ' toplam puan ortalaması 21.42±6.37 bulundu. Sağlık personellerinin %51,7'si infertiliteye yönelik tamamlayıcı ve alternatif tıp yöntemleri hakkında bilgisi olduğunu, %37,8'i infertilite tedavisi görüyor olsa bu yöntemleri kullanacaklarını ve %55'i bu yöntemleri hastalara önerebileceklerini ifade etti.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the relationship between the knowledge and opinions of health personnel about complementary and alternative medicine practices and their attitudes towards infertility. The cross-sectional study was carried out at Balıkesir University Health Practice and Research Hospital between 01.11.2021 and 31.03.2022. The sample size consisted of 180 health personnel (56 nurses/midwives, 84 doctors and 40 other health personnel) working in Balıkesir University Health Practice and Research Hospital, who were selected by stratified random sampling method and accepted to participate in the study. Descriptive statistical methods, Student's t test, ANOVA test, and multiple linear regression analysis were used in the analysis. Research data; The data were collected with the“Introductory Information Form”and the“Attitude Towards Infertility Scale-İYTÖ”to determine the sociodemographic characteristics of health personnel and their knowledge and views on complementary and alternative medicine practices. The mean score of the health personnel on the 'Attitude Scale Towards Infertility-IYTÖ' was found to be 21.42±6.37. 51.7% of the health personnel stated that they had knowledge about complementary and alternative medicine methods for infertility, % 37.8 stated that they would use these methods if they were receiving infertility treatment, and % 55 stated that they would recommend these methods to patients.