Farklı elle seyreltme uygulamalarının Fuji ve Granny smith elma çeşitlerinde meyve kalitesi ve verim üzerine etkisi
The effect of different manual fruit thinning applications on fruit quality and yield of Fuji and Granny smith apple varieties
  1. Tez No: 782684
  2. Yazar: EMRE ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma Denizli ili Tavas ilçesi Kızılcabölük mevkisinde bulunan Ülkü Meyvecilik San. Tic. A.Ş'ye ait ticari elma bahçesinde 2021 yılında yapılmıştır. 'Granny smith' ve 'Fuji' elma çeşitlerinin elle seyreltme uygulamalarının bazı meyve kalite özellikleri (meyve boyu, meyve eni, tane ağırlığı, meyve eti sertliği, suda çözünür kuru madde miktarı, ağaç başına düşen verim, pH, titre edilebilir asitlik oranı, kabuk ve et renkleri) üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Kontrol grubu olarak hiç seyreltme yapılmayan bir uygulama kullanılmıştır. Her bir uygulamada 3 tekerrür bulunmaktadır. Araştırma sonuçları incelendiğinde meyve en (77.54 mm), meyve boy (71.61mm), tane ağırlık (217.6 g) ve verim (55.00 kg ağaç-1) bakımından en iyi sonuçları Granny smith elma çeşidi vermiştir. Sonuçlar uygulamalar açısından değerlendirildiğinde özellikle ağaç başına verim açısından 3 meyve uygulamasının daha iyi sonuç verdiği görülmektedir. Deneme sonucunda meyve seyreltme uygulamasının ticari elma bahçesinde meyvelerin kalite özellikleri ve verim üzerinde etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the orchard of Ülkü Fruit Industry company located in Denizli province Tavas district Kızılcabölük in 2021. Some fruit quality characteristics of fruit thinning (fruit length, fruit width, grain weight, fruit pulp firmness, water-soluble dry matter content, yield per tree, pH, titratable acidity, skin and flesh colours). An application with no dilution was used as the control group. There are 3 replications in each application. When the results of the research were examined, Granny Smith apple variety gave the best results in terms of fruit width (77.54 mm), fruit length (71.61 mm), grain weight (217.6 g) and yield (55.00 kg tree-1). When the results are evaluated in terms of applications, it is seen that 3 fruit applications give better results, especially in terms of yield per tree. As a result of the experiment, it was determined that the fruit thinning application was effective on the quality characteristics and yield of the fruits in the commercial apple orchard.