Apikal periodontitisli tek köklü daimi dişlerde kanal tedavisinin yenilenmesinde uygulanan farklı dolum tekniklerinin postoperatif ağrı ve radyografik iyileşme üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different filling techniques applied in retreatment on postoperative pain and radiographic healing in single rooted permanent teeth with apical periodontitis
  1. Tez No: 782749
  2. Yazar: MERVE IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA UĞUR AYDIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
APİKAL PERİODONTİTİSLİ TEK KÖKLÜ DAİMİ DİŞLERDE KANAL TEDAVİSİNİN YENİLENMESİNDE UYGULANAN FARKLI DOLUM TEKNİKLERİNİN POSTOPERATİF AĞRI ve RADYOGRAFİK İYILEŞME ÜZERINE ETKİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Bu çalışmanın amacı, apikal periododontitise sahip tek köklü ve tek kanallı dişlerde tek seansta kök kanal tedavisi yenilemesinde farklı dolum tekniklerinin postoperatif ağrı düzeyine ve radyografik olarak iyileşmeye etkisinin değerlendirilmesidir. Mevcut çalışmaya sistemik olarak sağlıklı 48 hastaya (ort. Yaş 34,19+9,75) ait başarısız kök kanal tedavisine sahip 63 adet (tek köklü tek kanallı ) diş dahil edildi. Rezidüel kök kanal dolgu materyalleri Protaper Universal Retreatment döner eğeleri (Dentsply, York, PA) ile uzaklaştırıldı. Tüm dişler Protaper Next döner eğeleri (Dentsply, York, PA) kullanılarak prepare edildi. Ardından uygulanan kök kanal dolgusu tekniğine göre dişler rastgele 3 gruba ayrıldı (n=21) ; Soğuk lateral kompaksiyon (SLK), Devamlı ısı ile kompasksiyon (DIK) ve Termoplastize güta-kor (TGK) teknikler kullanılarak kök kanal dolguları tek seansta tamamlandı. Daimi restorasyonlar aynı seansta direkt kompoit rezin kullanılarak gerçekleştirildi. Tüm vakalarda preoperatif, postoperatif, 3.saat, 24.saat, 48.saat ve 7.günde 'Sayısal Ağrı Değerlendirme Ölçeği (NRS)' kullanılarak ağrı düzeyleri değerlendirildi. Tüm vakalarda preoperatif ve postoperatif 6.aydaki periapikal radyografileri üzerinde PAI skorları kaydedildi. Elde edilen veriler istatistiksel(IBM, Armonk, NY, ABD) olarak analiz edildi. İstatistiksel olarak anlamlılık derecesi %5 olarak belirlendi. Mevcut çalışmanın sonucunda SLK ardından 3.saat aralığında 7.gün aralığına kıyasla anlamlı derecede daha fazla postoperatif ağrı oluştuğu bulundu (p0.05). Mevcut çalışmada test edilen tüm zaman dilimlerinde uygulanan tüm kök kanal dolgusu tekniklerinden sonra çalışmaya dahil edilen dişlerin postoperatif 6.ayda kaydedilen PAI skorları arasında bir farklılık bulunmadı (p>0.05). Mevcut çalışmanın sonucunda 6.ayda elde edilen radyografik iyileşme ve postoperatif ağrı açısından SLK, DIK veTGK kök kanal dolgusu tekniklerinin benzer etkinliğe sahip bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of different filling techniques on the postoperative pain level and radiographical healing in single visit retreatment in single-rooted and single-canal teeth with apical periodontitis. A total of 63 (single-rooted, single-canal) teeth with unsuccessful root canal treatment of 48 systemically healthy patients (mean age 34.19+9.75 years) were included in the present study. Residual root canal filling materials were removed with Protaper Universal Retreatment rotary files (Dentsply, York, PA). All teeth were prepared using Protaper Next rotary files (Dentsply, York, PA). Then, the teeth were randomly divided into 3 groups according to the root canal filling technique applied (n=21); Root canal fillings were completed in a single visit using cold lateral compaction (CLC), continuous wave compaction (CWC), and thermoplasticized gutta-core (TGC) techniques. Permanent restorations were performed using direct composite resin in the same visit. Pain levels were evaluated using the Numerical Pain Scale (NRS) in all cases preoperatively, postoperatively, at the 3-rd hour, 24-th hour, 48-th hour, and 7- th day. PAI scores were recorded on periapical radiographs of all cases preoperatively and at 6 months postoperatively. The obtained data were analyzed statistically (IBM, Armonk, NY, USA). Statistically significant level was determined as 5%. As a result of the present study, it was found that there was significantly more postoperative pain at the 3-rd hour interval after CLC compared to the 7th-day interval (p0.05). After all root canal filling techniques were applied in all periods tested in the current study, no difference was found between the PAI scores recorded at the postoperative 6-th month of the teeth included in the study (p>0.05). As a result of the present study, CLC, CWC, and TGC root canal filling techniques were found to have similar efficacy in terms of radiographic improvement and postoperative pain at 6 months.