Akut göğüs ağrısında tanıda düşük doz kontrast madde ve radyasyon kullanarak ikili ve üçlü dışlama bilgisayarlı tomografi anjiografisi kullanımı
The use of dual and triple rule out computerized tomography angiography by using diagnostic low-dose contrast material and radiation in acute chest pain
- Tez No: 782750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HIZAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Amacımız tanısal değeri etkilemeksizin daha az kontrast madde ve düşük kilovoltaj ile nispeten yüksek milliamper-saniye kullanarak radyasyon dozunu da düşürerek ikili ve üçlü dışlama BT anjiografisi yapılabilirliğini araştırmaktır. Gereç-Yöntem: İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Nisan 2021 ve Şubat 2022 tarihleri arasında toraksa veya toraks ve abdomene yönelik alınan standart kontrast miktarı ve standart dozda ve daha az miktarda kontrast madde ve daha düşük radyasyon dozu kullanılarak alınan ikili-üçlü dışlama BT anjiografi tetkikleri çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya standart doz ile çekilen 93 hasta, düşük doz ile çekilen 91 hasta dahil edilmiştir. Bulgular: Sinyal-gürültü oranı ve kontrast-gürültü oranı, üçlü dışlama protokolünde yer alan her sistem için ayrı olarak hesaplanmıştır. Aorta, pulmoner ve koroner arterlerde standart ve düşük doz arasında CNR değerlerlerinde anlamlı farklılık saptanmazken, SNR değerlerlerinde anlamlı fark saptandı. Standart ve düşük doz ile çekilen hastalar arasında subjektif değerlendirmeye göre anlamlı farklılık saptanmadı. Standart ile düşük doz arasında radyasyon dozu %63,80 oranında, kontrast madde ise %31,5 oranında azaltıldı. Sonuç: Çalışmamızda düşük doz radyasyon ve standart dozdan daha az miktarda kontrast madde ile ikili ve üçlü dışlama BT anjiografi tetkiki yapılabildiğini göstermiş olduk. Rutin olarak kullanımı her zaman uygun olmasa da böbrek fonksiyon testleri bakılamayacak acil durumlarda veya böbrek fonksiyon testleri sınırda olan veya risk grubundaki hastalarda düşük doz BT anjiografi tetkiki tercih edilebilir. Çalışmamıza tetkik öncesi kalp ritim düzenleyici medikasyon çeşitli sebeplerle uygulanamamış olup randomize kalp hızları ile üçlü dışlama BT çekilmiş, buna rağmen standart ile düşük doz protokolü arasında koroner arterlerde subjektif tanısal kalitede farklılık saptamadık.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim is to investigate the feasibility of dual and triple rule out CT angiography by reducing the radiation dose by using relatively high milliampereseconds with less contrast agent and low kilovoltage without affecting the diagnostic value. Materials-Methods: We acquired Dual/Triple rule out CT Angiographies at the Izzet Baysal Training and Research Hospital between April 2021 and February 2022, using both standard contrast amount and standard dose and low volume contrast medium and low radiation dose for the thorax or thoracoabdomen examinations. 93 patients with standard dose and 91 patients with low dose were included in the study. Results: Signal-to-noise ratio and contrast-to-noise ratio were calculated separately. There was no significant difference in CNR values between two groups in the aorta, pulmonary and coronary arteries, however, a significant difference was found in SNR values. According to the subjective image quality evaluation, no significant difference was found between the standard and low-dose patients. Radiation dose was reduced by 63.80% and the contrast material by 31.5%, in low dose group in comparison to standard dose. Conclusion: In our study, we have shown that Dual/Triple rule out CT angiography can be performed with low-dose radiation and low volume contrast medium. Although its routine use is not always appropriate, low-dose CT angiography may be preferred in emergency situations where kidney function tests cannot be performed, or in patients with borderline renal function tests or in the risk group.