Erişkinlerde siberkondri düzeyi ve etkileyen faktörler
Level of cyberchondry and affecting factors in adults
  1. Tez No: 782752
  2. Yazar: HALİT BACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Aile sağlığı merkezlerine başvuran erişkinlerde siberkondri düzeylerinin ve bunu etkileyen faktörlerin araştırılması Yöntem: Kesitsel analitik tipte olan çalışmamız, İzmir il merkezinde Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı merkezlerinde yapılmıştır. Araştırmanın evreni 13259 kişidir. Evreni bilinen örneklem hesabına göre çalışmaya alınmış kişi sayısı 374 katılımcı olarak belirlenmiştir. Aile sağlığı merkezlerine başvuran 18-65 yaş arası bireyler gönüllülük çerçevesinde çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara araştırmacılar tarafından hazırlanan ve sosyo-demografik özellikleri ile hastalık geçmişi, hastaneye başvuru sayısı, internet kullanımı, internet ve sosyal medyaya güven ile ilgili soruların bulunduğu 33 soruluk anket formu ile Siberkondri Ciddiyet Ölçeği (SCÖ-12) uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde ve analizinde IBM SPSS 24.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the levels of cyberchondria and the factors affecting it in adults who applied to family health centers. Method: Our study, which is a cross-sectional analytical type, was carried out in Dokuz Eylul University Education Family Health Centers in the city center of Izmir. The population of the research is 13259 people. The number of people included in the study was determined as 374 participants according to the sample calculation of the known universe. Individuals between the ages of 18-65 who applied to family health centers were included in the study on a voluntary basis. The Cyberchondria Severity Scale (SCO-12) was applied to the participants with a 33-question questionnaire prepared by the researchers, which included socio-demographic characteristics, disease history, number of hospital admissions, internet use, and trust in the internet and social media. IBM SPSS 24.0 program was used in the evaluation and analysis of the data obtained from the research.