The relationship of angiotensin enzyme and other parameters with COVID 19 and its effect on kidney disease in Iraqi society
Irak toplumunda anjiyotensin enzimi ve diğer parametrelerin COVID 19 ile ilişkisi ve böbrek hastalığına etkisi
- Tez No: 782886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAA SHAMİKH HASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, ACE'nin önemini, Covid 19'un diğer parametrelerini ve böbrek hastalığına etkisini değerlendirmektir. Bu çalışmaya toplam 105 kişi alındı. 55 COVID19 hastası, 50 normal kontrol. Fizyolojik bir durumun korunmasında rol oynadığı için vücutta önemli rol oynayan ACE2'yi uyarır. Ve vücudun patofizyolojik dengesi ve dolayısıyla seviyelerindeki değişim Covid-19 tanı ve takibinde önemli bir göstergedir. Çalışma, yaş arttıkça enfeksiyon oranının da arttığını, yani virüsün yaşlıları gençlerden daha fazla etkilediğini kanıtladığından, yaşın açık bir önemi vardı. Covid-19 virüsü ile enfekte olanlarda üre ve serum kreatinin önemli ölçüde etkilenmedi ve bu da böbrek yetmezliği hastalığı ile hastalığa neden olan virüs arasında bir ilişki olmamasını açıklıyor. COVID-19 hastalarında lipidlerin klinik önemine dair güçlü bir gösterge yoktu. D-Dimer, akciğerlerde meydana gelen doku değişiklikleri sonucu sonuçlarındaki bu değişiklikleri ve dolayısıyla oksijen yüzdesinin azaldığını ve buna bağlı olarak Covid-19 hastalarında kan pıhtılarının arttığını açıkladığı için istatistiksel olarak yüksek bir öneme sahipti. IL6'nın sonuçları, bu hastalıkta bağışıklık sisteminin önemi nedeniyle IL-6 seviyelerinin önemli ölçüde değiştiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the importance of ACE, other parameters of Covid 19 and its effect on kidney disease. A total of 105 people were enrolled in this study. 55 patients with COVID-19, 50 normal controls. It stimulates ACE2, which plays important role in the body because it plays a role in maintaining a physiological state. And the pathophysiological balance of the body, and therefore the change in its levels is an important indicator in the diagnosis and follow-up of Covid-19. Age had a clear importance, as the study proved that the older the age, the higher the infection rate, which means that the virus affects the elderly more than the young. Urea and serum creatinine were not significantly affected in those infected with the Covid-19 virus, and this explains the absence of a relationship between renal failure disease and the virus that causes the disease. There was no strong indication of the clinical significance of lipids in COVID19 patients. D-Dimer had a high statistical significance, as he explains these changes in his results as a result of tissue changes that occur in the lungs, and thus the percentage of oxygen decreases, and as a result, blood clots increase in Covid-19 patients. The results of IL-6 indicate that the levels of IL-6 changed significantly due to the importance of the immune system in this disease.