İskeletsel maloklüzyonların uyku kalitesine etkisi
Effect of skeletal malocclusions on sleep quality
  1. Tez No: 782979
  2. Yazar: ÇAĞLA UYGUR GÜLDEREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP TİTİZ YURDAKAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Uyku, vücudun dinlenip yenilenmesini sağlayan, ses ve ışık gibi uyaranlarla ortadan kalkabilen, bir hareketsizlik ve bilinçsizlik halidir. Solunum ve uyku kalitesi birbiriyle ilişki içerisindedir. Maloklüzyonlar havayolu boyutlarına etki edebilir ancak iskeletsel maloklüzyonların uyku kalitesine etkisi net olarak bilinmemektedir. Çalışmamızın amacı, Uşak Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti kliniğine başvuran 7-13 yaş aralığındaki hastaların iskeletsel maloklüzyonlarının uyku kalitesine etkisini belirlemekti. Çalışmamıza dâhil edilen bireylerin iskeletsel sagittal sınıflamalarının belirlenmesi için SNA, SNB ve ANB değerleri, vertikal değerlendirme için GoGn-SN ve FMA değerleri saptandı. Hastaların uyku kalitelerinin ve davranışsal ve duygusal sorunlarının belirlenmesi için Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi (ÇUAA) ve davranışsal ve duygusal sorun anketinin ebeveynlerce doldurulması istendi. Alınan veriler sonucunda hastalar iskeletsel Sınıf I, Sınıf II ve Sınıf III şeklinde 3 gruba ayrıldı. Gruplar arasındaki sosyodemografik veriler ve ÇUAA skorları farkı istatistiksel olarak değerlendirildi. Her bir iskeletsel sagittal grupta ayrı ayrı; ÇUAA skoruyla vertikal yükseklik, SNA ve SNB arasındaki ilişki belirlendi. Her bir analiz cinsiyet ayrımı yapılmadan ve cinsiyet etkisi incelenerek yaş ve sosyoekonomik düzey göz önünde bulundurularak tekrar edildi. Çalışmamızda, artmış vertikal yüksekliğin ve mandibulanın ön kafa kaidesine göre geride olmasının uyku kalitesini kötü etkilediği ancak yaş, cinsiyet, sosyoekonomik düzey ve iskeletsel sagittal sınıflamanın uyku kalitesinde etkili olmadığı sonucuna ulaşıldı. Davranışsal ve duygusal sorun varlığının uyku kalitesini kötü etkilediği ve bu ilişkinin en fazla Sınıf II bireylerde gözlendiği saptandı. Çalışmamızdan aldığımız verilerde literatüre göre havayolu boyutunu azaltan iskeletsel maloklüzyonlarda uyku kalitesinin olumsuz etkilendiğini saptadık. Bu sebeple iskeletsel maloklüzyonların uyku kalitesine etki edebilecek bir faktör olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Sleep is a state of inactivity and unconsciousness that disappears with stimuli such as sound and light that allow the body to rest and regenerate. Breathing and sleep quality are interrelated. Malocclusions can affect airway dimensions, but the effect of skeletal malocclusions on sleep quality is not clearly known. The aim of our study was to determine the effect of skeletal malocclusions on the sleep quality of patients aged 7-13 years who applied to Uşak University Faculty of Dentistry Orthodontic Clinic. SNA, SNB and ANB values were determined to define the skeletal sagittal classifications of the individuals included in our study, and GoGn-SN and FMA values were determined for vertical evaluation. In order to determine the sleep quality and behavioral and emotional problems of the patients, the Children's Sleep Habits Questionnaire (CSHQ) and behavioral and emotional problem questionnaire were asked to be completed by the parents. As a result of the data obtained, the patients were divided into 3 groups; skeletal Class I, II and III. The difference in sociodemographic data and CSHQ scores between the groups was evaluated statistically. Separately in each skeletal sagittal group; The relationship between CSHQ score and vertical height, SNA and SNB was determined. Each analysis was repeated without gender discrimination and by examining the effect of gender, taking into account age and socioeconomic level. In our study, it was concluded that increased vertical height and lagging of the mandible compared to the anterior cranial base adversely affected sleep quality, but age, gender, socioeconomic level and skeletal sagittal classification did not affect sleep quality. It was determined that the presence of behavioral and emotional problems adversely affected sleep quality and this relationship was mostly observed in Class II individuals. In the data we obtained from our study, we determined that sleep quality was negatively affected in skeletal malocclusions that reduce airway size compared to the literature. For this reason, it should be considered that skeletal malocclusions are a factor that can affect sleep quality.