Influence of negative and positive eWOM information on consumers' purchasing intentions
Olumlu ve olumsuz elektronik ağızdan ağıza iletişimin (eWOM) tüketicilerin satınalma niyetlerine etkisi
  1. Tez No: 782980
  2. Yazar: DUYGU DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AYŞE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Pazarlama akademisyenleri ve profesyonelleri uzun süredir etkili pazarlama iletişimi yöntemlerini araştırmaktadırlar. Tüketici davranışını etkileyen değişkenleri anlamaya çalışmaktadırlar. Ağızdan ağıza iletişim (WOM), müşterilerin satın alma niyetini belirlemede en etkili araçlardan biri olarak kabul edildiğinden, pazarlamacılar tarafından uzun süredir araştırılmaktadır. WOM, eski veya gelecekteki müşteriler tarafından bir ürün veya hizmet hakkında yayılan bilgi olarak kabul edilir. Literatürde ağızdan ağıza iletişimin etkilerini veya ağızdan ağıza iletişim bilgisini yayma motivasyonlarını araştıran çok sayıda çalışma vardır. Web 2.0'ın icadından sonra online alışveriş hayatımıza girmiş ve hayatımızda önemli bir rol oynamaya başlamıştır. Kıyafetler, yiyecekler, elektronik cihazlar, mobilyalar, her şey internette bulunabilmektedir ve insanlar bu ürünleri e-ticaret siteleri veya uygulamaları aracılığıyla satın almaktadırlar. E-ticaretin gelişmesiyle birlikte, ağızdan ağıza bilgi (WOM), elektronik ağızdan ağıza bilgi (eWOM) haline geldi. eWOM'un geleneksel WOM iletişimin yeni versiyonu olduğu söylenebilir. Bu çalışmanın temel amacı,“negatif ve pozitif e-WOM yorumlarının tüketici ürün yargısı, e-WOM kullanışlılığı, e-WOM güvenilirliği ve satın alma niyeti üzerindeki etkisini”araştırmaktır. Bu konuları araştırmak için 259 katılımcıdan ölçüm soruları ve demografik sorulardan oluşan anketi doldurmaları istendi. Anketin biri yalnızca pozitif eWOM bilgilerini içerirken diğer versiyon negatif ve pozitif eWOM'ları içermek üzere iki farklı anket versiyonu tasarlandı. Daha sonra sonuçlar SPSS 20 Programında analiz edilmiştir. Sonuçlar, negatif ve pozitif eWOM bilgilerinin ürün yargısı, algılanan eWOM kullanışlılığı, algılanan eWOM güvenilirliği ve satın alma niyeti üzerindeki etkisi arasında önemli bir farklılık olduğunu göstermiştir. Çalışmanın bulguları, tüketici davranışı için önemli pratik çıkarımlar sağlarken, aynı zamanda özellikle çevrimiçi pazarlamada pazarlama iletişimi alanında gelecekteki araştırmalar için yeni alanlar önermektedir.
Özet (Çeviri)
Marketing academics and professionals have been searching for effective marketing communication methods for a long time. They have been trying to understand variables influencing consumer behavior. Word of mouth (WOM) has been considered one of the most effective tools on customer purchase intention thus WOM has been searched for a long time by the marketers. WOM is considered as an information about a product or a service spread by the former or future customer. There are plenty of studies exploring either WOM effectiveness or the motivations to spread WOM information in the literature. After the invention of Web 2.0 online shopping has entered to our lives and it has been playing an important role in our lives. Clothes, foods, electronic devices, furniture, everything can be found on the internet and people have been purchasing those products via e-commerce websites or applications. With the development of e-commerce, WOM information has evolved as an electronic word of mouth (eWOM) information. It can be said that eWOM is the new version of traditional WOM information. The main purpose of this study is to explore“the effect of negative and positive eWOM information on consumer product judgement, perceived eWOM usefulness, perceived eWOM credibility, and purchase intention.”To investigate these concerns, 259 participants were asked to complete the questionnaire consisting of measurement questions and demographic questions. There was two versions of the questionnaire that one of them includes only positive eWOM information while the other version includes negative and positive eWOMs. Then the results were analyzed on SPSS 20 Program. Results showed that there is a significantly difference between the influence of negative and positive eWOM information on product judgement, perceived eWOM usefulness, perceived eWOM credibility, and purchase intention. The findings of the study provide important practical implications for consumer behavior, while also suggesting new areas for future research particularly in the field of marketing communication in online marketing.