Yerel yönetimlerde liderlik tarzlarının örgütsel muhalefete etkisi: Avcılar Belediyesi örneği
In local goverments, the effect of leadershiip styles on organiizational diissent: An example of Avcılar Municiipality
- Tez No: 870152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE GÜR TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Liderlik hem kamu yönetiminde hem de özel sektörde üzerinde çok sayıda araştırma yapılan konular arasındadır. Örgütsel muhalefet kavramı da örgütsel demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Bu çalışma kurum ve kuruluşların başarıları üzerinde önemli ölçüde paya sahip liderliğin yerel yönetimlerde görevli çalışanların örgütsel muhalefet davranışı üzerinde nasıl bir etki yaptığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla öncelikle yerel yönetimler, liderlik ve örgütsel muhalefet kavramları üzerinde teorik bir çerçeve oluşturulmuş ardından otokratik, demokratik ve dönüşümcü liderlik tarzlarıyla açık ve gizli muhalefet boyutlarını içeren bir ölçek Avcılar Belediyesinde çalışan 323 personele uygulanmış olup sonuçları SPSS 22 programıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın bağımsız değişkeni otokratik, demokratik ve dönüşümcü liderlik, bağımlı değişkenleri ise örgütsel muhalefet kavramının alt boyutları olan ait açık (dikey) ve gizli (yatay) muhalefettir. Yapılan analiz neticesinde araştırmanın hipotezlerinde kurulan bağlantılarda otokratik liderliğin açık ve kapalı muhalefetle, demokratik liderliğin açık muhalefetle, dönüşümcü liderliğin ise hem açık hem de kapalı muhalefetle ilişkisi görülmüş demokratik liderliğin kapalı muhalefetle istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Leadership is one of the most researched topics in both the public and private sectors. The concept of organizational dissent is an indispensable element of organizational democracy. This study was conducted to examine how leadership, which has a significant share in the success of institutions and organizations, affects the organizational dissent behavior of employees working in local governments. For this purpose, firstly, a theoretical framework was created on the concepts of local governments and leadership and then organizational dissent and a scale including autocratic, democratic and transformational leadership styles and open and hidden opposition dimensions was applied to 323 employees working in Avcılar Municipality and the results were analyzed with SPSS 22 program. The independent variables of the research are autocratic, democratic and transformational leadership, and the dependent variables are open (articulated) and hidden (literal) dissent, which are sub-dimensions of the concept of organizational dissent. As a result of the analysis, in the connections established in the hypotheses of the research, autocratic leadership had a relationship with open and closed dissent, democratic leadership had a relationship with open disssent, transformational leadership had a relationship with both open and closed dissent, and democratic leadership did not have a statistically significant relationship with closed dissent.