İnternet bankacılığında bankanın hukuki sorumluluğu
Legal responsibility of the banks in internet banking
  1. Tez No: 783078
  2. Yazar: ÖZGÜ KURŞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
İnternet Bankacılığında Bankanın Hukuki Sorumluluğu başlığını taşıyan çalışmamızda öncelikle internet bankacılığının gelişim süreci ve internet bankacılığında nitelikleri gereği öne çıkan sözleşmeler temel ilkeler ve bankacılık hukuku esas alınarak incelenmiş ardından internet bankacılık sözleşmesi uyarınca bankanın hukuki sorumluluğu belirlenmiştir. Tezimiz dört bölümden oluşmaktadır. Tezimizin birinci bölümünde, bankacılığın şube bankacılığından elektronik bankacılığa ve bu noktadan ise dijital bankacılığa evrilmesi süreci açıklanmıştır. Tezimizin ikinci bölümünde, internet bankacılığı sistemini oluşturan sözleşmeler açıklanmıştır. Tezimizin üçüncü bölümünde, internet bankacılık sözleşmesi incelenmiş ve tarafların yükümlülükleri ele alınmıştır. Tezimizin dördüncü ve son bölümünde, internet bankacılığında bankanın hukuki sorumluluğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study titled as Legal Responsibility of the Bank in Internet Banking and at first we examined the process of internet banking and the main contracts that stand out the internet banking then according to the basic principles and banking law, the legal responsibilities of the bank was determined in accordance with the internet banking contract. Our thesis consists of four parts. In the first part of our thesis, we explaıned the evolution of banking from branch banking to electronic banking and from this point to digital banking. In the second part of our thesis, the contracts that make up the internet banking system are explained. In the third part of our thesis, the internet banking contract is examined alone with all legal details and the liabilities of the banks and customers are discussed. In the fourth and last part of our thesis, the legal responsibility of the bank in internet banking has been reviewed.