İnşaat muhasebesinin Türkiye muhasebe standartları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of construction accounting accounting standards of Turkey
- Tez No: 833991
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İnşaat sektörü, ülke ekonomilerinde önemli bir yere sahiptir. Sektörün büyük olması, diğer sektörleri etkileyebilme ve istihdam yaratma kapasitesi düşünüldüğünde alanın kapsamının büyüklüğü daha kolay anlaşılır hale gelmektedir. Bir yapının tüm aşamaları incelendiğinde bir inşaat işi sektörünün 150'den fazla alt sektörünün üretime alınmasını sağlanmaktadır. Ayrıca Türkiye'deki inşaat sektöründe kullanılan bir teknik standart olan "TS 500 Yapı İşlerinde İş Güvenliği Talimatını temsil etmektedir. Bu talimat, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini belirleyen bir rehberdir ve inşaat projelerinde uygulanması zorunlu hale getirilmiştir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler ile inşaat faaliyetlerinde bulunan büyük işletmelerin, mali tablolarındaki bilgilerin doğru ve güvenilir olduğunu, mali tabloların kullanıcıları olan; Yerli ve yabancı yatırımcılar, kamu kurumları ve şirketlere finansman sağlayan finans kuruluşları için önemlidir. Doğru ve güvenilir finansal tablolar, yatırımcıların şirketlere yatırım yapmalarını sağlar. İnşaat sektörünün yapısal özelliğinden dolayı muhasebe ve vergi faaliyetleri finansal kaynak sağlayıcıların şirketlere kaynak sağlamasına ve onlara güvenmesine olanak tanımaktadır. Finansal tabloların güvenilirliği, şirketlerin muhasebe sistemlerinde yürürlükte olan muhasebe ve vergi uygulama ve standartlarının doğru entegrasyonu ile mümkün olmaktadır. Bu çalışmada teori ve pratiğin açıklayıcı örneklerle gösterilmesi, inşaat sektöründe muhasebeciler için doğru bir muhasebe sisteminin oluşturulmasına katkı sağlayacaktır. Bu sektörde yer alan işletmeler, inşaat faaliyetleri süresince üretilen mal ve hizmetlerin muhasebe işlemlerini dahil olduğu muhasebe mevzuatlarına göre yapmak zorundadır. Ancak, Türkiye Muhasebe Standartları (TMS) inşaat sektörüne özgü özel durumları dikkate almamaktadır. Bu nedenle, inşaat muhasebesi Türkiye Muhasebe Standartları açısından değerlendirilmelidir. Bu tez, inşaat muhasebesi ile ilgili Türkiye Muhasebe Standartlarının uygulanmasını ve inşaat sektörüne özgü muhasebe uygulamalarını inceleyecektir. Bu çalışma, inşaat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin muhasebe uygulamalarını anlamak ve bu sektörde çalışan muhasebecilerin ihtiyaç duydukları bilgiye erişmelerine yardımcı olmak çalışmanın amaçlarından bir tanesidir. Diğer bir amaç ise Türkiye muhasebe standartları (TMS) açısından inşaat sektöründe muhasebe uygulamalarının değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışma, inşaat projelerinin finansal yönetimi, maliyet muhasebesi ve proje değerlendirmesi gibi konuların TMS 11 İnşaat Sözleşmeleri Standardı, TMS18 Hasılat Standardı ile nasıl uyumlu hale getirilebileceği üzerine odaklanmaktadır. Ayrıca, sektörde mevcut olan uygulama sorunları ve bu sorunların çözümü için öneriler sunulmaktadır. Çalışma, derleme yöntemi kullanılarak yürütülmüştür ve inşaat muhasebesi alanında yayınlanmış literatürler incelenmiştir. Sonuç olarak, inşaat sektöründe muhasebe uygulamalarının TMS'ye uyumlu hale getirilmesi için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The construction sector has an important place in the national economy. Considering the size of the sector, its capacity to influence other sectors and create employment, the size of the scope of the field becomes easier to understand. When all the construction processes of a building are examined, it is ensured that more than 150 sub-sectors of the construction sector are put into production. Various practices and laws have been made compulsory in practice. Small and medium-sized enterprises and large enterprises engaged in construction activities, that the information in their financial statements is accurate and reliable, users of the financial statements; It is important for domestic and foreign investors, public institutions and financial institutions that provide financing to companies. Accurate and reliable financial statements enable investors to invest in companies. Due to the structural nature of the construction sector, accounting and tax activities allow financial resource providers to provide resources to companies and to trust them. The reliability of the financial statements is possible with the correct integration of the accounting and tax practices and standards in force in the accounting systems of the companies. Demonstrating theory and practice with explanatory examples in this study will contribute to the creation of an accurate accounting system for accountants in the construction industry. . Businesses in this sector have to make an accounting of the goods and services produced during the construction activities. However, Turkish Accounting Standards (TMS) do not take into account the special situations specific to the construction sector. Therefore, construction accounting should be evaluated in terms of Turkish Accounting Standards. This thesis will examine the application of Turkish Accounting Standards related to construction accounting and accounting practices specific to the construction sector. One of the aims of this study is to understand the accounting practices of businesses operating in the construction sector and to help accountants working in this sector access the information they need. Another aim is to evaluate the accounting practices in the construction sector in terms of Turkish accounting standards (TMS). The study focuses on how issues such as financial management of construction projects, cost accounting and project evaluation can be aligned with TAS 11 Construction Contracts Standard, TAS 18 Revenue Standard. In addition, the application problems in the sector and suggestions for the solution of these problems are presented. The study was carried out using the compilation method and the literature published in the field of construction accounting was examined. As a result, suggestions are presented to harmonize accounting practices in the construction industry with TAS.