Serebral palsili çocuklarda duyu işlemleme becerisi ile motor fonksiyonlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sensory processing skills and motor functions in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 783147
  2. Yazar: SERHAT ERKEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÇEKMECE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın temel amacı SP'li çocuklarda duyu işlemleme becerisi ile kaba motor fonksiyonlar, bimanuel motor fonksiyonlar ve denge arasındaki ilişkiyi incelemektir.Bu çalışmaya Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilimdalı'nda tedavi alan veya tedavi amaçlı başvuran serebral palsi tanısı almış 3-12 yaş aralığında toplam 47 hasta dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm gönüllülere duyusal işlemleme becerisini değerlendirmek için Dunn Duyu Profili Anketi(DDPA), üst ekstremite bimanuel motor fonksiyonlarını değerlendirmek için Assisting Hand Assessment(AHA), kaba motor fonksiyonları değerlendirmek için Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü-66(KMFÖ-66), dengeyi fonksiyonel olarak değerlendirmek için Pediatrik Berg Denge Ölçeği(PBDÖ), çocukları fonksiyonel beceriler ve kısıtlılıklar bazında sınıflandırmak için Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi(KMFSS) ve el becerilerine göre sınıflamdırmak için El Becerileri Sınıflandırma Sistemi(EBSS) kullanıldı. DDPA parametreleri,“AHA, KMFÖ-66, PBDÖ sonuçları”ve“KMFSS ve EBSS seviyeleri”ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between sensory processing skills and gross motor functions, bimanual motor functions and balance in children with CP. A total of 47 patients aged 3-12 years, who received treatment or applied for treatment in Kocaeli University Faculty of Medicine, Department of Physical Therapy and Rehabilitation, diagnosed with CP were included in this study. Dunn's Sensory Profile to assess sensory processing ability, Assisting Hand Assessment(AHA) to assess upper extremity bimanual motor functions, Gross Motor Function Measure(GMFM-66) to assess gross motor functions, Pediatric Berg Balance Scale(PBBS) to functionally assess balance, Gross Motor Function Classification System(GMFCS) to classify children on the basis of functional skills and limitations and MACS to manual dexterity were used in all volunteers participating in the study.