Ventrogluteal alana intramüsküler enjeksiyon uygulaması için artırılmış gerçeklik gözlüğü tasarımı- ventrosim
Designing an augmented reality glasses for intramuscular injection in the ventrogluteal site - ventrosim
- Tez No: 783322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATOŞ KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tasarım tabanlı olarak gerçekleştirilen bu çalışmada ventrogluteal alanda enjeksiyon yer tespitinde kullanılacak artırılmış gerçeklik gözlüğü VentroSim'in prototipi geliştirilmesi amaçlanmıştır. VentroSim'in prototipinin geliştirilmesinde Şelale yöntemi (Analiz, Tasarım, Geliştirme, Test, Entegrasyon) kullanılmıştır. Araştırmanın Analiz basamağında 20 adet bilgisayarlı tomografi görüntüsü değerlendirilmiş, ventrogluteal alanın paralel düzlemde görüntülenebilmesini sağlayacak tahmini uzunluk ve açılar ile yazılımsal algoritma yapılandırılmıştır. Tasarım basamağında uygulamanın gereksinimleri belirlenmiş ve 7 basamaklı bir arayüze sahip tasarım oluşturulmuştur. Geliştirme basamağında, Unity 3D yazılım geliştirme ortamında, Magic Leap One kütüphaneleri kullanılarak yazılım geliştirilmiştir. Test basamağında iki uzman hemşire tarafından 15 katılımcı (30 sağ kalça, 30 sol kalça) üzerinde geleneksel V yöntemi ile VentroSim'in karşılaştırılmalı testleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada birinci ve ikinci hemşirenin VentroSim yöntemi ile tespit ettiği tüm enjeksiyon noktaları geleneksel yöntem (V yöntemi) ile bulunan üçgen alanının içinde kalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this design-based study, it was aimed to develop a prototype of an augmented reality goggle-VentroSim-to be used for injection site detection in the ventrogluteal area. The Waterfall method (Analysis, Design, Development, Test, Integration) was used to develop the prototype of VentroSim. In the Analysis step of the study, 20 computed tomography images were evaluated and the software algorithm was configured with the estimated lengths and angles that would allow the ventrogluteal area to be visualized in the parallel plane. In the design phase, the requirements of the application were determined and a design with a 7-step interface was created. In the development phase, the software was developed using Magic Leap One libraries in Unity 3D software development environment. In the test step, two expert nurses performed comparative tests of the traditional V method and VentroSim on 15 participants (30 right hip, 30 left hip). In the study, all injection points detected by the first and second nurse with the VentroSim method were within the triangle area found with the traditional method (V method).