Kronik ruhsal hastalık tanısı olan bireylerde iyileşmeyi etkileyen faktörler: Kimlik algısı, umut düzeyi, algılanan aile desteği incelemesi
Factors affecting recovery in individuals diagnosed with chronic mental illness: Identity perception, hope level, perceived family support analysis
  1. Tez No: 783323
  2. Yazar: KÜBRA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL CAN ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Araştırma kronik ruhsal hastalık tanısı olan bireylerde, kimlik algısının, umut düzeyinin ve algılanan aile desteğinin hem iyileşmeyi hem de birbirini nasıl etkilediğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın örneklemini, İstanbul / Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nin Yetişkin Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Polikliniğinde tedavi gören ve çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan 147 kişi oluşturmuştur. Veriler; Kişisel Bilgi Formu (KBF), Kimlik Algısı Ölçeği (KAÖ), Herth Umut Ölçeği (HUÖ) ve Algılanan Aile Desteği Ölçeği (AADÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Veriler; Shapiro-Wilk, Bağımsız Örnekler t Testi, Mann-Whitney U Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Bonferroni düzeltmeli ikili değerlendirmeler, Kruskal-Wallis Testi ve Dunn-Bonferroni Testi, Pearson korelasyon analizi ve Spearman korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The research was conducted to examine how the perception of identity, level of hope and perceived family support affect both recovery and each other in individuals with a diagnosis of chronic mental illness. Method: The sample of the study consisted of 147 people who were treated in the Adult Mental Health and Psychiatry Outpatient Clinic of Istanbul / Göztepe Professor Doctor Süleyman Yalçın City Hospital and met the inclusion criteria. Data; It was collected through Personal Information Form (PIF), Perception of Identity Scale (PIS), Herth Hope Scale (HHS), and Perceived Family Support Scale (PFSS). The data obtained in the research were analyzed with the SPSS program. Data; Shapiro-Wilk, Independent Samples t-Test, Mann-Whitney U Test, One-Way Analysis of Variance, Bonferroni-corrected pairwise assessments, Kruskal-Wallis Test and Dunn-Bonferroni Test, Pearson correlation analysis and Spearman correlation analysis were used.