Türk popülasyonunda SIRT1 gen polimorfizmlerinin mesane kanseri ile ilişkisi
Association of SIRT1 gene polymorphisms with bladder cancer in Turkish population
- Tez No: 783461
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÜYETÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Üroloji, Genetics, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mesane kanseri, çeşitli nedenlerle hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla başlayan, dünyada en sık görülen kanser türlerinden biridir. Mesane kanserli hastalarda SIRT1'in rs369274325 A/G polimorfizminin rolünü araştırmayı amaçladık. Genomik DNA izole edildi ve SIRT1'de rs369274325 A/G polimorfizminin genotiplenmesi gerçek zamanlı PCR ile 200 kişide (mesane kanserli 100 hasta ve 100 dispeptik sağlıklı kontrol) incelendi. İstatistiksel değerlendirme için analizlerde Pearson's Ki-kare testi kullanıldı. Sonuçlarımıza göre SIRT1'deki rs369274325 A/G polimorfizmi ile mesane kanseri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulamadık. Bu çalışma Türkiyede mesane kanserinde SIRT1'in rs369274325 A/G polimorfizmini değerlendiren literatürdeki ilk çalışmadır ve sonuçlarımız diğer çalışmalarla korele değildir. SIRT1'deki rs369274325 A/G polimorfizmi mesane kanserinde genetik yatkınlığa neden olmaz.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is one of the most common types of cancer in the world, which begins with the uncontrolled proliferation of cells for various reasons. We aimed to investigate role of rs369274325 A/G polymorphism of SIRT1 in patients with bladder cancer. Genomic DNA was isolated and genotyping of rs369274325 A/G polymorphism in SIRT1 was examined in 200 individuals (100 patients with bladder cancer and 100 dyspeptic healthy control) by real-time PCR. Pearson's Chi-square test was used to analyze for statistical evaluation. According to our results, we could not find any relationship between rs369274325 A/G polymorphism in SIRT1 and bladder cancer meaningful statistically. This is the first study in the literature that evaluates rs369274325 A/G polymorphism of SIRT1 in bladder cancer in Turkey and our results do not correlate with other studies. rs369274325 A/G polymorphism in SIRT1 does not cause genetic predisposition in bladder cancer.