Farklı dozlarda uygulanan gama ışınlarının yer fıstığı (Arachis hypogaea L.) yağının kalite özelliklerine etkisi
The effect of gamma rays applied in different doses on the quality properties of peanut (Arachis hypogaea L.) oil
- Tez No: 783556
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT GEÇGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada yağlık tip yer fıstığı çeşidi kullanılmıştır. Yer fıstıkları 2021 yılı Mayıs ayının ilk yarısında Edirne ili Meriç ilçesi Alibeyköy tarım arazisinde yetiştirilmiş olup, Eylül ayının ikinci yarısında hasat edilmiştir. Yer fıstığı tohumları dış kabuklarından arındırıldıktan sonra 250 gramlık 5 eşit parçaya bölünerek polietilen torbalar içerisinde uygun şartlarda muhafaza edilmiştir. Ambalajlanan yer fıstığı tohumları ışınlama yapılmak üzere GAMMAPAK Sterilizasyon San. ve Tic. A.Ş. Çerkezköy/Tekirdağ götürülmüş ve gruplandırılan örneklere; ilki kontrol grubu olmak şartıyla sırasıyla 1,5 kGy, 3 kGy, 4 kGy, 5 kGy dozlarında ışınlama işlemi yapılmıştır. Işınlama işlemi sonrasında soxhlet ekstraksiyon yöntemiyle örneklerin % yağ oranları belirlenmiştir. Yağı çıkarılan örneklerin serbest yağ asitliği, yağ asitliği bileşimi, peroksit sayısı, toplam tokoferol, sterol kompozisyonu ve toplam fenolik madde analizleri yapılarak, ışınlamanın yer fıstığı yağının kimyasal özellikleri üzerindeki etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, oil-type peanut variety was used. Peanuts were grown in the first half of May 2021 in the agricultural land, Alibeyköy in Meriç district of Edirne province and harvested in the second half of September. After removing the outer shells of peanut seeds, they were divided into five equal parts of 250 grams and stored in polyethylene bags under suitable conditions. Packed peanut seeds were taken to GAMMAPAK in Çerkezköy / Tekirdağ for irradiation and the grouped samples were irrediated at doses of 1,5 kGy, 3 kGy, 4 kGy and 5 kGy, respectively, provided that the first was the control group. After the irradiation process, the oil percentages of the samples were determined by the soxhlet extraction method. The effects of irradiation on the chemical properties of peanut oil were determined by analyzing the free fatty acidity, fatty acdity composition, proxide number, total tocopherol, sterol composition and total phenolic substance of the oil extracted samples.