A consideration of refugee integration management in Turkey with respect to multi-level governance approach
Çok düzlemli yönetişim çerçevesinde Türkiye'de mülteci entegrasyon yönetiminin değerlendirilmesi
- Tez No: 783564
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son yıllarda, yönetişim, göçmen entegrasyonuna yönelik çalışmalarda çok önemli bir kavram haline gelmiştir. Mülteci entegrasyon politikalarının geliştirilmesi ve uygulanmasının çok düzlemli yönetişim perspektifinden incelenmesi, göç literatüründe önem kazanmıştır. Türkiye'nin dünyada en fazla sayıda mülteci ve sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke konumuna gelmesi nedeniyle mülteci uyumu konusu ülkenin önemli bir gündem maddesi haline gelmiştir. Göç ve entegrasyonla ilgili literatürdeki son eğilimlerle uyumlu olarak bu çalışma, mülteci entegrasyon politikaların geliştirilmesi ve uygulanmasını çok düzlemli yönetişim yaklaşımı açısından ele almaktadır. Bu çalışmada öncelikle mülteci entegrasyonu ile ilgili yasal ve kurumsal düzenlemeler açıklanmış. Uyum sürecinde devlet kurumları yanında sivil toplum kuruluşları ve diğer devlet dışı aktörlerin bu süreçteki rolleri üzerinde durulmustur. Üniter devlet yapısı ve son derece merkeziyetçi hiyerarşik bürokratik yapısı nedeniyle Türk kamu yönetimi sistemi sivil toplumun etkin katılımını sağlayacak mekanizmaları ve işbirliği araçlarını geliştirmede zorlanmaktadır. Ayrıca son yıllarda sivil toplum kuruluşlarının sayısı artmış olsa da Türkiye'de güçlü bir sivil toplum geleneğinin olduğunu söylemek de güçtür. Sivil toplum ve bireyci unsurların devlet karşısındaki zayıflığı da işbirliğine dayalı düzenlemelerin geliştirilmesinde ve devlet dışı aktörlerle etkin ortaklıklar kurulmasında bir başka kısıtlama olarak görülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, governance has become a crucial concept in the study of political responses to immigrant integration. Studying the development and implementation of refugee integration policies in terms of multi-level governance perspective has become a prominent feature in the field of immigration literature. In line with recent trend on literature on migration and integration, this study argues that developing and implementing refugee integration polices is a multilevel policy issue and need to be investigated in terms of multi-level governance approach. This study takes Turkey as a case to study the way to manage refugee integration in the light of a multi-level governance approach, because Turkey is still one of the largest refugee hosting regions in the world. This study explains development and implementation of refugee integration policies and existing structures in Turkey. The study reached several conclusions, including that due to its unitary state structure, strong state tradition and highly centralized bureaucratic structure, it is difficult to say that Turkish public administration system has the mechanisms to ensure effective participation of the civil society. Moreover, it is also difficult to say that there is a strong civil society tradition in Turkey even though the number of non-governmental organizations has increased in recent years. The weakness of civil societal and individualist elements vis à vis the state can also be seen another constraint in developing collaborative arrangements and establishing effective partnerships with non-state actors.