Revizyon diz artoplastilerinin literatürle karşılaştırılması
Comparison of revision knee arthroplasty with the literature
  1. Tez No: 989052
  2. Yazar: BATUHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATA GÖKALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde revizyon diz artroplastisi yapılan hastaları inceleyip, revizyon diz artroplastilerini araştırmak ve literatürle karşılaştırmaktı. Gereç ve yöntemler; Bu çalışmada Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde 01.01.2015 ile 01.03.2025 tarihleri arasında revizyon diz protezi ameliyatla yapılan 18-90 yaş arası 90 hasta değerlendirildi. Hastalardan bazıları gelemediğinden, bazıları vefat ettiğinden ve bazı hastalarda dışlanma kriterlerine uymadığından değerlendirilemedi. Çalışma kriterlerimize uyan 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar poliklinikte muayene edildi, radyografileri çekildi, anamnezleri alındı ve muayeneleri yapıldı. Elde edilen veriler değerlendirilip, kategorize edildi. Verilerin istatistiksel analizi yapılıp, çalışmamız oluşturuldu. Bulgular; Çalışmaya toplam 30 hasta dâhil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 66,50±10,02 olup yaşlar 40 ile 87 yıl arasında değişmektedir. Vücut kitle endeksi ortalaması 28,95±5,08 olarak bulunmuş ve hastaların büyük kısmının hafif-orta düzeyde obezite sınırlarında yer aldığı görülmüştür. Diz skoru ortalaması 70,07±11,53 olup değerler 47 ile 94 arasında değişmiştir. Primer cerrahinin yapıldığı merkezler değerlendirildiğinde, 25 hasta (%83.3) dış merkezde ameliyat olmuşken, 5 hasta (%16.7) hastanemizde ameliyat olmuştur. Cinsiyet dağılımı açısından kadınların oranı %70 ile erkeklerden belirgin şekilde yüksektir Revizyon nedenleri incelendiğinde olguların; 19 unda (%63.3)'ünde aseptik gevşeme, 11 inde(%36.7)'sinde septik gevşeme saptanmıştır. Sonuç; Yaptığımız çalışmada revizyon diz artroplasti yapılan hastaların diz skorlarının yükseldiğini ve revizyon diz artroplastinin en sık sebebinin aseptik gevşeme olduğunu bulduk ve sonuçlarımızda literatürle uyumlu geldi.
Özet (Çeviri)
Aim; was to examine patients who underwent revision knee arthroplasty at Van Yüzüncü Yıl University, to investigate the revision knee arthroplasty, and to compare them with the literature. Materials and; In this study, 90 patients aged 18-90 years who underwent revision knee replacement surgery at the Orthopedics and Traumatology Clinic of Van YYU Dursun Odabaş Medical Center between January 1, 2015 and March 1, 2025 were evaluated. Some patients could not be evaluated because they did not come, some died, and some did not meet the exclusion criteria. 30 patients who met our study criteria were included in the study. Patients were examined in the outpatient clinic, radiographs were taken, anamnesis was taken, and physical examinations were performed. The obtained data were evaluated and categorized. Statistical analysis of the data was performed, and our study was created. Findings: A total of 30 patients were included in the study. The average age of the patients was 66.50±10.02 years, ranging from 40 to 87 years. The average body mass index was found to be 28.95±5.08, and it was observed that the majority of patients were within the mild-to-moderate obesity range. The average knee score was 70.07±11.53, with values ranging from 47 to 94. When the centers where primary surgery was performed were evaluated, 25 patients (83.3%) had surgery at an external center, while 5 patients (16.7%) had surgery at our hospital. In terms of gender distribution, the proportion of women was significantly higher than that of men at 70%. When the reasons for revision were examined, aseptic loosening was detected in 19 cases (63.3%), and septic loosening in 11 cases (36.7%). Results; Show that patients who underwent revision knee arthroplasty had improved knee scores, and the most common reason for revision knee arthroplasty was aseptic loosening. Our results are consistent with the literature.