Beden kütle indeksi 25'in üzerinde olan yetişkinlerdegri ve beyaz cevher hacimlerinin yürüme egzersizi ve vücut yağ oranı ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between gray and white matter volumes, walking exercise, and body fat percentage in adults with a body mass index above 25
  1. Tez No: 969883
  2. Yazar: GÜLŞAH AKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HAZAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, beden kütle indeksi (BKİ) ≥25 kg/m² olan bireylerde yürüme egzersizi ve beslenme danışmanlığının beyin morfolojisi üzerindeki etkilerini; vücut kompozisyonu, biyokimyasal parametreler ve beyin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulguları doğrultusunda değerlendirmektir. Bu deneysel çalışmaya, Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne baş ağrısı şikâyeti ile başvuran, kronik hastalığı bulunmayan, 19–65 yaş aralığında ve çalışmaya katılmaya uygun 22 gönüllü birey dahil edilmiştir. Katılımcılar, yalnızca beslenme danışmanlığı alan kontrol grubu (A, n=11) ve beslenme danışmanlığı ile yürüme egzersizi uygulanan müdahale grubu (B, n=11) olmak üzere ikiye ayrılmış; müdahale süresi 12 hafta olarak planlanmıştır. Başlangıçta gruplar arasında yaş, cinsiyet, antropometrik ölçümler ve vücut kompozisyonları açısından anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Katılımcıların antropometrik ölçümleri, vücut kompozisyonları, biyokimyasal kan değerleri ve gri-beyaz cevher hacimleri başlangıçta ve 12. hafta sonunda değerlendirilmiştir. Egzersiz şiddeti Karvonen yöntemine göre ayarlanmış, adım sayısı ve kalp hızı akıllı telefon uygulamaları ile takip edilmiştir. Çalışma sonunda haftalık adım sayısı ve egzersiz süresi anlamlı olarak artmıştır (p<0,001). A grubunda parametrelerde düşüş izlenmiş ancak bu değişiklikler istatistiksel olarak anlamlı bulunmazken (p>0,05), B grubunda vücut ağırlığı, BKİ, vücut yağ oranı ve bel/kalça oranında anlamlı azalmalar ile birlikte toplam kolesterol, LDL-kolesterol, GGT, hemoglobin, T3 ve T4 düzeylerinde anlamlı düşüş ve D vitamini düzeyinde anlamlı artış saptanmıştır (p<0,05). Beyin MRG analizlerinde, gri madde hacmindeki değişim, vücut ağırlığı, BKİ, vücut yağ oranı ve bel/kalça oranındaki değişimlerle negatif yönde, güçlü ve istatistiksel olarak anlamlı ilişkili bulunmuştur (p<0,05). Beyaz madde hacmindeki değişim ise vücut yağ oranındaki değişimle pozitif yönde, orta güçlü ve istatistiksel olarak anlamlı ilişkili saptanmıştır (p<0,05). Bu çalışma, yürüme egzersizi ile desteklenen beslenme müdahalesinin obez bireylerde antropometrik ve metabolik parametrelerde iyileşmeler sağlayabileceğini ve beyin morfolojisi üzerinde olumlu etkiler gösterebileceğini düşündürmektedir. Ancak, küçük örneklem büyüklüğü ve kısa müdahale süresi nedeniyle bulgular ön nitelikte olup, daha geniş ve uzun süreli araştırmalarla doğrulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of walking exercise and nutritional counseling on brain morphology in individuals with a body mass index (BMI) ≥25 kg/m², in line with body composition, biochemical parameters, and brain magnetic resonance imaging (MRI) findings. This experimental study included 22 volunteer individuals aged 19–65, without chronic disease, who applied to Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Training and Research Hospital with complaints of headache and were eligible to participate. Participants were divided into two groups: the control group (A, n=11), which received only nutritional counseling, and the intervention group (B, n=11), which received both nutritional counseling and walking exercise; the intervention period was planned as 12 weeks. At baseline, no significant differences were found between the groups in terms of age, sex, anthropometric measurements, and body compositions (p>0.05). Participants' anthropometric measurements, body compositions, biochemical blood values, and gray–white matter volumes were evaluated at baseline and at the end of the 12th week. Exercise intensity was adjusted according to the Karvonen method, and step count and heart rate were monitored with smartphone applications. At the end of the study, weekly step count and exercise duration increased significantly (p<0.001). In group A, decreases were observed in parameters, but these changes were not statistically significant (p>0.05), whereas in group B, significant reductions were found in body weight, BMI, body fat percentage, and waist/hip ratio, along with significant decreases in total cholesterol, LDL-cholesterol, GGT, hemoglobin, T3, and T4 levels, and a significant increase in vitamin D levels (p<0.05). In brain MRI analyses, the change in gray matter volume was found to be negatively, strongly, and statistically significantly correlated with changes in body weight, BMI, body fat percentage, and waist/hip ratio (p<0.05). The change in white matter volume was found to be positively, moderately, and statistically significantly correlated with the change in body fat percentage (p<0.05). This study suggests that a nutrition intervention supported by walking exercise may provide improvements in anthropometric and metabolic parameters in obese individuals and may show positive effects on brain morphology. However, due to the small sample size and short intervention period, the findings are preliminary and should be confirmed by larger and longer-term studies.