İş kazalarının sosyal güvenlik mevzuatına göre incelenmesi: Çorum örneği
Investigation of work accidents according to social security legislation: The case of Çorum
- Tez No: 784164
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Kazalar, Law, Public Administration, Accidents
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İş kazaları; sigortalı, işveren, hak sahibi, üçüncü kişiler ve devleti etkileyen, birçok olumsuz sonuçlar doğuran olaylardır. Gerçekleşen kazalar sonucunda devlet tarafından finanse edilen masraflar, günümüzde sosyal güvenlik kapsamının gelişmesinden kaynaklı olarak göz ardı edilemeyecek boyutlara ulaşmıştır. Ülkemizde bu masraflar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından finanse edilmektedir. Masrafların bir hayli fazla olması ve uygulanan mevzuat Sosyal Güvelik Kurumu'na bu masrafları rücu etme hakkı da vermektedir Rücu işlemlerinin hukuka ve hakkaniyete uygun olarak yapılabilmesi, iş kazalarındaki kusurların belirlenmesi ve kusur oranlarının tespiti sağlanabilir. Bu kusur oranlarının tespiti günümüzde Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş ve Denetmenleri marifetiyle yapılmaktadır. Geçekleşen iş kazaları akabinde bu denetim birimlerince incelemeler yapılmakta ve denetim raporu tanzim edilmektedir. Tanzim edilen raporlara istinaden rücu işlemleri yapılıp, mevzuatta yer alan müeyyideler uygulanmakta, ayrıca kaza sonrası açılan birçok davada bu raporlar hâkim kararlarına esas teşkil etmektedir. Bu çalışmada, Çorum ilinde 2017-2021 yılları arasında gerçekleşen iş kazaları akabinde Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş ve Denetmenleri tarafından tanzim edilen iş kazası raporları incelenmiş, elde edilen veriler analiz edilerek ve somut olaylara yer verilerek iş kazalarının önlenmesi ve azaltılması ile iş kazalarındaki denetim mekanizmasının geliştirilmesi yönünde çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accidents at work; These are events that affect the insured, employer, beneficiary, third parties and the state and cause many negative consequences. The expenses financed by the state as a result of the accidents that have taken place have reached a level that cannot be ignored due to the development of the scope of social security today. In our country, these expenses are financed by the Social Security Institution. The fact that the costs are quite high and the applicable legislation gives the Social Security Institution the right to recourse these costs. It can be ensured that recourse transactions can be carried out in accordance with the law and equity, the determination of defects in work accidents and the determination of defect rates. The determination of these defect rates is made by the Social Security Institution Inspectors. Following the occupational accidents, these inspection units carry out investigations and an inspection report is prepared. Based on the reports prepared, recourse proceedings are made and the sanctions in the legislation are applied, and these reports constitute the basis for the decisions of the judges in many cases filed after the accident. In this study, the work accident reports prepared by the Social Security Institution Inspectors after the work accidents that took place in the province of Corum between 2017-2021 were examined, the data obtained were analyzed and concrete events were included. In addition, suggestions were made to improve the control mechanism in occupational accidents.